Radio Białystok | Wiadomości | Ukazał się jubileuszowy 30. tom Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego
Ukazuje się regularnie od 1995 roku i jest obowiązkową pozycją w bibliotece każdego miłośnika zabytków z naszego regionu. Wydano właśnie 30. tom Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Jubileusz zgromadził w białostockim Pałacu Hasbacha historyków, samorządowców i ekspertów od ochrony zabytków. Był także jubileuszowy tort.
Jak mówi podlaski wojewódzki konserwator zabytków Adam Musiuk, biuletyn jest rocznym podsumowaniem tego, co się dzieje w świecie zabytków w woj. podlaskim.
Przez 30 lat nikt, w żadnym województwie i tak regularnie nie wydaje takiego wydawnictwa. Co ważne, mamy bardzo szerokie plany na przyszłość, to ma być pozycja, która zagości pod strzechami, ale też w świecie nauki, w mediach i pokaże, jak cenne zabytki mamy tu na Podlasiu - dodaje Adam Musiuk.
Przez 30 lat w Biuletynie ukazało się mnóstwo cennych artykułów, na co zwracają uwagę samorządowcy, pasjonaci historii, ale i sami autorzy tekstów.
To jest duży sukces tego czasopisma, że się ono nie zmienia, trzyma cały czas wysoki poziom. Najważniejsze, że jest to czasopismo regionalne, a więc wychodzi w regionie, ale też jest o regionie - zaznacza jeden z redaktorów biuletynu, zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej UWB - Wiesław Wróbel.
Jubileuszowe wydanie Biuletynu liczy blisko pół tysiąca stron z ilustracjami. Dostępne jest także online na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Dużymi krokami zbliża się otwarcie Muzeum Obławy Augustowskiej w zabytkowym Domu Turka w Augustowie. Obecnie trwają ostatnie przygotowania nad historyczną wystawą, a w pobliżu powstał także nowy biurowiec, w którym siedzibę ma oddział Instytutu Pileckiego.
"My zaniedbujemy wiedzę o naszych własnych zabytkach. Jeździmy w świat - tam się zachwycamy zabytkami, a okazuje się, że świat przyjeżdża do nas i widzi to, czego my nie widzimy. Próbuję to mieszkańcom Podlasia pokazać - to dziedzictwo kulturowe, które mamy na Podlasiu" - mówił w Polskim Radiu Białystok Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk.
Wcześniej była to publikacja dostępna wąskiemu gronu naukowców i miłośników zabytków. Od kilku lat dostęp do Biuletynu Konserwatorskiego Województwa Podlaskiego ma każdy w internecie.