Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Białorusini spotkali się, aby upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

Białystok: Białorusini spotkali się, aby upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej

autor: Anna Petrovska

26.04.2025, 19:26, akt. 19:50

Spotkali się by upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, ale też zwrócić uwagę na zagrożenie ze strony reżimów Łukaszenki i Putina. W sobotę (26.04) w 39. rocznicę katastrofy w Czarnobylu kilkudziesięciu Białorusinów protestowało pod konsulatem Republiki Białoruś w Białymstoku.

Białorusini spotkali się, aby upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, 26.04.2025, fot. Anna Petrovska
Białorusini spotkali się, aby upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, 26.04.2025, fot. Anna Petrovska


0:00
0:00
Białorusini spotkali się, aby upamiętnić ofiary Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nie tylko pamiętamy o tej tragedii, ale też protestujemy przeciwko budowie elektrowni atomowej na Białorusi - podkreśla Jan Abadowski z Diaspory Białoruskiej.


39 lat temu doszło do wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu, zginęły tysiące ludzi, tysiące musiały wyjechać ze swoich domów, protestujemy przeciwko planom reżimu Łukaszenki przeciwko planom budowy drugiej elektrowni na Białorusi, protestujemy przeciwko rozmieszczeniu rosyjskiej broni nuklearnej na terytorium Białorusi. Reżim robi wszystko by zwiększyć ryzyko, tu nie chodzi o zapotrzebowanie energii, a jest to duży biznes, nie chcemy, żeby ta czarnobylska historia się powtórzyła, to taki dzień żałoby, reżim nigdy nie będzie myślał o ludziach, którzy mieszkają na Białorusi - mówią protestujący.



Do katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku awarii reaktora, przegrzania się rdzenia, wybuchu wodoru i pożaru. W efekcie do atmosfery przedostały się ogromne ilości substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Według niektórych badań w wyniku katastrofy czarnobylskiej około 600 tys. ludzi na całym świecie zostało narażonych na podwyższoną dawkę promieniowania. Liczbę zgonów z powodu nowotworów, jakie rozwinęły się u silnie napromieniowanych, oszacowano na około 4 tysiące.

| red: pp

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Pamiętamy o Andrzeju! Comiesięczna akcja solidarności z Andrzejem Poczobutem

25.04.2025, 20:42

"Uwięziony za polskość" czy "Wolność dla Andrzeja Poczobuta" - z takimi transparentami protestowali uczestnicy akcji w centrum Białegostoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok