Radio Białystok | Wiadomości | Czyżewski: Europejska Agora dobrym przykładem dla Polaków i Litwinów
Dyrektor Ośrodka "Pogranicze" z Sejn Krzysztof Czyżewski uważa, że takie spotkania jak "Europejska Agora - Wizje Rodzinnej Europy" są dobrym przykładem dla Polaków i Litwinów, jak budować mosty we wzajemnych stosunkach.
W Krasnogrudzie i Sejnach na pograniczu polsko-litewskim trwa od czwartku (30.06) cykl spotkań z okazji 100. rocznicy narodzin noblisty Czesława Miłosza. Impreza zainaugurowała także cykl imprez kulturalnych w ramach polskiej prezydencji w UE.
Wśród kilkuset uczestników imprezy jest wielu Litwinów: artystów, pisarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych. W czwartek w uroczystościach otwarcia Międzynarodowego Centrum Dialogu w Krasnogrudzie w dawnym dworze Miłoszów udział wzięli ministrowie kultury i spraw zagranicznych Litwy.
"Obecność wielu Litwinów na Europejskiej Agorze to jest ważny gest, bo widać, że oni są otwarci na dialog i będą lobbować w kierunku dialogu u siebie na miejscu” – powiedział Czyżewski.
Według niego, należy wrócić do organicznej pracy, której więcej było np. w działalności "Pogranicza" na początku lat 90. "Trzeba wrócić do projektów wymiany młodzieży, wspólnej pracy z nauczycielami po obu stronach granicy" - podkreślił.
"Zawiązaliśmy forum dialogu polsko-litewskiego, które ma służyć przygotowywaniu takich wspólnych projektów, by powstrzymać napędzającą się falę konfrontacji i wzajemnych pretensji. Niepokoi mnie też to, co jest w tonie z naszej (polskiej - PAP) strony, to nie jest pomocne dla zbudowania mostu między społecznościami" - powiedział Czyżewski.
Według niego, trudniejsza jest sytuacja na Litwie i to powinniśmy w Polsce rozumieć. "Litwa to nie jest kraj, który ma jeden procent mniejszości narodowych, tylko jest to mały kraj z 30-procentową mniejszością, dlatego dla Litwinów problem mniejszości jest zupełnie inny niż np. dla Polski" - zaznaczył.
Podczas otwarcia w czwartek Międzynarodowego Centrum Dialogu Krzysztof Czyżewski rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim i przedstawicielami rządu Litwy o powołaniu Fundacji im. Czesława Miłosza, która wspierałaby polsko-litewską współpracą kulturalną.
"Europejska Agora" potrwa do soboty. W Białej Synagodze w Sejnach zaplanowano spotkania "Wizje rodzinnej Europy" oparte na twórczości Czesława Miłosza. W piątek wieczorem odbyło się także spotkanie poświęcone książkom o Czesławie Miłoszu z udziałem ich autorów: Aleksandra Fiuta, Andrzeja Franaszka oraz Algisa Kaledy. (PAP, oprac. zmj)
Zobacz też:
Bauman: należy stworzyć współczesną Bibliotekę Aleksandryjską
Krasnogruda - Sejny: międzynarodowe sympozjum "Europejska Agora" [30.06-02.07]
Galerie zdjęć:
Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie
Prezydent inauguruje Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie