Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze i położne zachęcają matki, by dzieliły się mlekiem kobiecym
O tym jak przekonać więcej matek do dzielenia się mlekiem kobiecym dyskutowali w Białymstoku lekarze, położne i pielęgniarki z całego regionu.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pozyskiwaniem tego mleka zajmują się Banki Mleka Kobiecego, jeden taki działa m.in w Białymstoku. Jednak jak podkreślają specjaliści honorowych dawczyń, tego cennego pokarmu jest wciąż za mało.
Wiele pacjentek, które urodziły dziecko i miały problem z nadmiarem mleka wylewały je. Teraz mogą wesprzeć wcześniaki i inne chore noworodki, które nie mogą być żywione mlekiem własnej mamy. Nie muszą one dostarczać mleka do banku, to pracownik banku odbierze je od dawczyni.
Podczas konferencji mowa też była o nowych unijnych regulacjach w sprawie banków mleka, które Polska musi wdrożyć a to oznacza dodatkowe obowiązki dla personelu.
W Europie działa 200 banków mleka kobiecego. W Polsce jest 17 takich placówek, jedna - przy USK w Białymstoku.
Konferencję "Noworodek w bezpiecznych rękach: aktualne zalecenia w opiece i żywieniu - rola Banków Mleka Kobiecego" zorganizowano na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
To pierwsza taka inicjatywa w północno - wschodniej Polsce. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarto w czwartek (11.01) Bank Mleka Kobiecego.