Radio Białystok | Wiadomości | "Diagnoza Społeczna 2011": białostoczanie bardziej zadowoleni z jakości życia niż dwa lata temu

"Diagnoza Społeczna 2011": białostoczanie bardziej zadowoleni z jakości życia niż dwa lata temu

19.07.2011, 06:03, akt. 06:03

Foto: Michał Czarnecki
Foto: Michał Czarnecki

Jak wynika z "Diagnozy Społecznej' 2011" - największego w tej części Europy badania jakości życia białostoczanie oceniają swoje miasto lepiej niż dwa lata temu, ale jeszcze nie idealnie.

14 procent badanych jest bardzo zadowolonych z tego, że mieszka w Białymstoku. W poprzednim badaniu było to nieco ponad 9 procent. Obecny wynik plasuje Białystok na 12 miejscu z 32 miast branych pod uwagę.

Według ankietowanych najlepiej żyje się w Gdyni (41 proc. zadowolonych), Słupsku (25 proc.), Rzeszowie (23 proc.). Najgorzej - w Radomiu (1 proc.) i Sosnowcu (3 proc.).

Z badania wynika też, że Polacy są bardziej zadowoleni z życia i bardziej zaradni. Deklaruje to ponad 80 procent ankietowanych. Jednak wzrósł odsetek ubogich, choć nie w naszym regionie. W Podlaskiem jest jeden z niższych wskaźników ubóstwa – 2,9 procent. Mniejszy jest tylko w województwach: śląskim i pomorskim - najwyższy - w lubelskim - prawie 13 procent.

"Z badania wynika ponadto, że Polacy są materialistami" - mówi autor opracowania, psycholog społeczny Janusz Czapiński. Ma to związek ze stylem życia ludzi, którzy mają poczucie, że odnoszą sukces osobisty i budują swój status zawodowy. Polacy poświęcają pracy dużo czasu, są zaganiani i zmęczeni pogonią za pieniądzem. To w ocenie badacza może być jednym z powodów, że w polskich rodzinach nie dzieje się tak dobrze, jak cztery czy sześć lat temu, przy poprzednich edycjach badania.

Badanie "Diagnoza Społeczna" przeprowadzane jest co dwa lata. W tym roku wzięło w nim udział prawie 27 tys. osób. (mCzar)


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS














fot. Kamil Brzostowski/UM Łomża
ŁOMŻA
1.05.2025, 07:23, akt. 07:33

Port Łomża otwiera się i zaprasza






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok