Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu

2.04.2012, 07:20, akt. 07:20

Dziecko z autyzmem wydaje się nam niegrzeczne, człowieka dorosłego nazywamy dziwakiem. Tymczasem autyzm powoduje, że osoby nim dotknięte zupełnie inaczej postrzegają świat.

Ponieważ jest ich coraz więcej, musimy nauczyć się akceptować tę odmienność. Ma w tym pomóc Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu. Jest on obchodzony właśnie 2 kwietnia.

Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, rozumieniem emocji i relacji społecznych. Dzieci już w najmłodszym wieku wymagają specjalnych metod rehabilitacji i kształcenia. "W białostockim ośrodku dla autystycznych dzieci stosuje się m.in. specjalne graficzne podpowiedzi dotyczące planu dnia" - mówi Elżbieta Krysiewicz z białostockiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu w Białymstoku w Poradni Specjalistycznej przy ul. Zaściańskiej między 10:00 a 14:00 skorzystać można z bezpłatnej porady lekarzy.

Na niebiesko zaświeci w poniedziałek budynek Zespołu Szkół nr 1 w Suwałkach. Do akcji przyłączają się uczniowie III LO, które ma swoją siedzibę w budynku przy ul. Noniewicza. Zaświeci on na niebiesko o 19:00. Młodzież przez cały dzień rozdaje na ulicach ulotki informujące, czym jest autyzm.

Autyści w odmienny sposób odbierają też inne wrażenia zmysłowe. Dla nich sól może być kwaśna, śnieg gorący, a delikatne głaskanie boleć jak uderzenie. Ale ich największy problem to brak zrozumienia - z jednej strony oni nie rozumieją innych, z drugiej - nam bardzo trudno jest zrozumieć ludzi z autyzmem.

Od ubiegłego roku Światowemu Dniu Wiedzy na temat Autyzmu towarzyszy ogólnoświatowa akcja "Zaświeć się na niebiesko". W poniedziałek na niebiesko podświetlony będzie białostocki ratusz, a także m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zamek w Lublinie czy katowicki Spodek.

Niektóre badania wskazują, iż nawet 1 proc. populacji może być dotknięty całościowymi zaburzeniami rozwojowymi, w tym autyzmem. Eksperci podkreślają, że jest to najczęściej występujące zaburzenie rozwojowe i alarmują, że wzrasta liczba dzieci, u których wykrywany jest autyzm. (zmj)

Zobacz też:
Coraz więcej dzieci rodzi się z autyzmem lub zaburzeniem ze spektrum autyzmu
Ekspert: ludzie z autyzmem potrzebują przede wszystkim wsparcia drugiego człowieka


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei




ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok