Radio Białystok | Wiadomości | Zabytki i biznes - nowa współpraca na rzecz dziedzictwa Podlasia
Z jednej strony ma to być uwrażliwianie biznesu na potrzebę ochrony zabytków, z drugiej wsparcie konserwatora w zakresie przekształcania takich obiektów na potrzeby przedsiębiorców. Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków podpisał list intencyjny o współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową w Białymstoku.
Naszymi działaniami chcemy pokazać przedsiębiorcom, że zabytki nie są tylko kłopotem - mówi Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk:
Izba Przemysłowo-Handlowa w Białymstoku jest doskonałym partnerem we współdziałaniu w promowaniu podlaskich zabytków, w otwieraniu się i opowiadaniu ludziom o tym, jak ważna jest historia, jak piękne są to obiekty, jak często są zaniedbane i jak my - jako społeczeństwo - tej historycznej wiedzy potrzebujemy. Myślę, że podpisanie listu intencyjnego, pewnego rodzaju umowy, ale też wspólne działania, jakie podejmiemy, to pierwszy krok ku temu, aby znajomość zabytków i duma mieszkańców Podlasia, z nich była jak największa - wskazał Adam Musiuk.
Inwestycje w zabytkową, nieraz zniszczoną nieruchomość to tylko kłopot - przyznaje prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Jarosław Antychowicz. Dodaje jednak, że przedsiębiorcy są świadomi prestiżu takich nieruchomości, oczekują jednak pewnych ułatwień w planach ich przekształcania:
Jako biznes doskonale rozumiemy istotę tego, żeby konserwator zabytków stał na straży dziedzictwa kulturowego i dbał o to, aby to dziedzictwo nie było profanowane. Zależy nam na tym, aby inwestując w nieruchomości, umieć zachować ducha tych miejsc, jednocześnie dostosowując je do aktualnych potrzeb. Podpisanie dzisiejszej „umowy” jest początkiem dialogu między podlaskim biznesem a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - dodał Jarosław Antychowicz.
Na początek w ramach współpracy obie strony zadeklarowały współorganizowanie różnych spotkań na temat roli zabytków. Jedną z pierwszych wspólnych inicjatyw jest organizowana 23 maja konferencja „Przebudzenie zabytków II”.