Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowe nagrobki na podlaskich cmentarzach
W województwie podlaskim, gdzie przez wieki mieszkali ludzie różnych narodowości i wyznań, jest wiele zabytkowych cmentarzy.
Możemy trafić na stare nagrobki, które stanowią o specyfice danej nekropolii. "Na przykład na Sokólszczyźnie i na Suwalszczyźnie często można spotkać piękne nagrobki, z ornamentami neogotyckimi, żeliwne, odlewane w hucie Sztabińskiej. Można tez spotkać na wielu cmentarzach - pomniki rzeźbione z granitu w formie drzewa ze ściętymi konarami. One najczęściej są z okresu międzywojennego, wtedy była taka można powiedzieć moda" - mówi zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Białymstoku Zofia Cybulko.
W regionie dużo jest też nieczynnych już cmentarzy, na których możemy zobaczyć najstarsze zachowane nagrobki. "Na cmentarzach przykościelnych czy przycerkiewnych pochowane są osoby, które były znaczące dla społeczności czy miejscowości - np. księża, którzy budowali kościoły. W Sztabinie jest pomnik Joachima Chreptowicza, kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego, założyciela miasta, ufundowany przez właściciela huty Sztabińskiej hrabiego Karola Brzostowskiego" - dodaje Zofia Cybulko.
Wiele starych cmentarzy położonych jest w małych miejscowościach, ale również w lasach, czy na polach. Te leśne i polne to najczęściej mogiły żołnierzy - z pierwszej i drugiej wojny światowej, ale są na terenie województwa również groby powstańców styczniowych. W tych dniach warto i tam postawić znicz. (mk/js)