Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Wniosek CBA o odwołanie dyrektora OiFP i członka zarządu województwa
CBA chce odwołania ze stanowisk członka zarządu województwa podlaskiego Cezarego Cieślukowskiego oraz dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku Roberto Skolmowskiego.
W trakcie kontroli ustalono, że dyrektor OiFP figuruje równocześnie w dokumentach rejestrowych poznańskiej spółki jako osoba posiadająca połowę udziałów oraz będąca formalnie prezesem zarządu. Tym samym naruszył zakaz, o którym mowa w ustawie antykorupcyjnej" - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.
Roberto Skolmowski powiedział, że ma dwa dokumenty z lipca 2007 roku, które mówią o jego rezygnacji ze związków z poznańską spółką. Jeden dotyczy odsprzedania przez niego jego udziałów w spółce, a drugi to protokół z posiedzenia udziałowców spółki, podczas którego odwołano go z funkcji prezesa zarządu. Skolmowski dodał, że zrezygnował ze spółki, ponieważ od sierpnia 2007 przejmował stanowisko dyrektora we Wrocławskim Teatrze Lalek (stamtąd w 2011 roku trafił do Białegostoku).
CBA przesłało do marszałka województwa podlaskiego wniosek o odwołanie dyrektora za stanowiska. Jarosław Dworzański ma teraz miesiąc na podjęcie decyzji.
Cezary Cieślukowski natomiast zdaniem agentów naruszył przepis ustawy o pracownikach samorządowych - poinformował rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Kontrola przestrzegania ustawy antykorupcyjnej i ustawy o pracownikach samorządowych przez członka zarządu województwa Cezarego Cieślukowskiego obejmowała lata 2011-2012.
CBA przywołało w komunikacie art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych, zgodnie z którym pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, "wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy".
W ocenie CBA, członek zarządu województwa podlaskiego naruszył ten przepis. "Chodzi o to, że zawarł umowy o dzieło z lokalnym stowarzyszeniem oraz spółką, na rzecz których następnie podpisał dofinansowanie jako osoba odpowiedzialna za nadzór nad Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego" - poinformował Dobrzyński.
Zdaniem CBA spowodowało to, że znalazł się w sytuacji konfliktu interesów i naruszył tym samym przepisy ustawy o pracownikach samorządowych. Wniosek w sprawie jego odwołania trafi do przewodniczącego sejmiku Bogdana Dyjuka. Ten poinformował, że do podjęcia decyzji, jaki bieg nadać sprawie, potrzebuje 1-2 dni - przede wszystkim po to, by poznać stanowisko Cieślukowskiego.
Sam Cieślukowski powiedział po zapoznaniu się z zawiadomieniem CBA, że nie zgadza się z podawaną tam podstawą prawną, bo przepisy te nie dotyczą jego jako osoby będącej powoływanym na stanowisko. Dodał, że gdyby nawet te podstawy przyjąć, to nie zgadza się z zarzutami o stronniczość w jego działaniach. Mówił, że chodzi o działalność na rzecz Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski i Rospuda oraz Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. Dodał, że już wcześniej składał do CBA wyjaśnienia w tych kwestiach, ale "widocznie nie zostały przyjęte".
Według komunikatu Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku, marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański zapoznał się z dokumentami i "niezwłocznie po swoim powrocie z delegacji służbowej podejmie stosowne kroki w powyższych sprawach". (ar/og/PAP/kjs, zmj)
Zobacz też:
Zamieszanie wokół biletów do Opery i Filharmonii Podlaskiej
Suwałki Członek Zarządu Województwa Podlaskiego pod lupą prokuratury
Dyrektor OiFP zdradza, co nas czeka po przeniesieniu placówki do nowej siedziby
Roberto Skolmowski powołany. OiFP ma dyrektora
Posłuchaj:
Nowe pomysły na funkcjonowanie Opery i Filharmonii Podlaskiej-Roberto Skolmowski