Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Białystok: Rozstrzygnięty przetarg na ostatnią działkę w SSSE

Białystok: Rozstrzygnięty przetarg na ostatnią działkę w SSSE

2.04.2014, 14:14, akt. 14:14

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Firma High Tech Project za 5,4 mln zł netto chce kupić ostatnią działkę w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę(2.04) otwarto przetargowe oferty. HTP jako jedyna złożyła ofertę.

Firma, która jest zarejestrowana w Warszawie, a ma swój oddział w Białymstoku, chce produkować panele fotowoltaiczne na potrzeby instytucji i osób indywidualnych. Spółka działa od 2013 r. Deklaruje w Białymstoku zainwestowanie 195 mln zł oraz zatrudnienie 74 pracowników. Swoją fabrykę chce zbudować na działce o powierzchni 3,2 ha. To ostatni wolny grunt pod inwestycje w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński powiedział dziennikarzom, że inwestycja HTP będzie jedną z największych w 18-letniej historii suwalskiej strefy. Dotychczas większe inwestycje zrealizowały jedynie Pfleiderer w Grajewie oraz Rockwool Polska.

HTP to polska firma. "Tym bardziej cieszy, że mamy kapitał polski" - powiedział. "To przedsiębiorstwo wysokich technologii" - dodał Żyliński.

Fabryka paneli fotowoltaicznych ma powstać do końca 2018 r. Żyliński powiedział, że jeszcze nie wiadomo, kiedy inwestycja się rozpocznie. Dodał jednak, że firmie zależy na szybkim postępie prac.

"Zapowiada się niezwykle innowacyjne przedsięwzięcie. Spółka zamierza być jedną z wiodących firm w branży fotowoltaiki w Polsce i Europie" - podkreślił.

Podstrefa Białystok SSSE zajmuje ok. 30 ha. Wszystkie należące do niej działki znalazły inwestorów. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski deklarował wcześniej, że miasto chce powiększenia obszaru podstrefy o ok. 19 ha znajdujących się wokół Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT), który graniczy z podstrefą. Grunty BPNT są uzbrojone; przygotowano je pod inwestycje w ramach projektu dotyczącego budowy BPNT.

"Widać, że strefa jest kołem zamachowym przedsiębiorczości w Białymstoku. Powstaje fajny obszar przemysłowy, ale przedsiębiorcy oczekują wsparcia i to wsparcie dają nam właśnie ulgi strefowe" - podkreślił Żyliński.

Szef suwalskiej SSE chce w połowie roku złożyć do Ministerstwa Gospodarki wniosek o powiększenie jej obszaru o kolejnych ok. 150 hektarów łącznie w kilku gminach w regionie (chodzi m.in. działki w Michałowie, Siemiatyczach, Hajnówce, Grajewie, Szczuczynie i Narewce). Ma nadzieję, że będzie on dotyczył również gruntów w Białymstoku. Samorządy muszą się do tego przygotować, m.in. zgromadzić potrzebne dokumenty.

Suwalska strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób. (PAP, oprac. js)

Zobacz też:
Suwałki: Fiński inwestor w Parku Naukowo-Technologicznym
Region: Suwalska SSE chce utworzenia nowych podstref
Szczuczyn: Starania o podstrefę SSSE
ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok