Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Gmina Raczki zostanie zgazyfikowana

Gmina Raczki zostanie zgazyfikowana

autor: Marcin Kapuściński

24.05.2018, 08:17, akt. 09:16

Wkrótce ruszy gazyfikacja gminy Raczki. Dostęp do sieci otrzymają najpierw dwie miejscowości, ale w planach jest jej rozbudowa o kolejne. Gaz do pierwszych domów popłynie tam najpóźniej w 2020 roku.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Gazyfikacja gminy Raczki - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz zapewnia, że decyzje już zapadły, a koncepcja gazyfikacji jest już gotowa.

- Raczki będą zgazyfikowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Najpierw musimy wyłonić wykonawcę projektu, a potem zlecić budowę sieci - mówi.

Początkowo brano pod uwagę trzy miejscowości: Raczki, Dowspudę i Małe Raczki. Z przyczyn ekonomicznych spółka inwestycję ograniczyła do dwóch pierwszych. Dyrektor Mackiewicz zapowiada jednak, że z czasem również i inne miejscowości doczekają się gazu.

- Najpierw trzeba wejść z gazem największej miejscowości gminy. Potem, jeżeli będzie zainteresowanie, będziemy podłączać kolejne wsie - przewiduje.

W planach jest nie tylko sieć, która rozprowadzi gaz po domach. Polska Spółka Gazownictwa chce również zbudować w Raczkach stację rozprężania gazu.

- Powstanie w Dowspudzie obok oczyszczalni ścieków. To najlepsze miejsce dla takiego budynku. W czasie, gdy będzie budowana będziemy szukać pomysłów, jak pomóc rolnikom w wymianie pieców na ekologiczne - zapowiada wójt gminy Raczki Andrzej Szymulewski.

W pierwszych latach gaz dowożony będzie do rozprężali ciążówkami. Będzie to jednak rozwiązanie tymczasowe. Docelowo rozprężania ma zostać podłączona do gazociągu Polska-Litwa, który przebiegać będzie właśnie przez gminę Raczki.

| red: mik, kap

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Suwalszczyzny zapowiadają protesty ws. budowy gazociągu Polska-Litwa

9.04.2018, 16:36

Protesty, pikiety pod urzędami i blokowanie dróg krajowych. Zapowiadają to mieszkańcy Suwalszczyzny, przez których pola będzie przechodził gazociąg Polska-Litwa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok