Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Sąd unieważnił część przepisów o strefie płatnego parkowania w Suwałkach

Sąd unieważnił część przepisów o strefie płatnego parkowania w Suwałkach

autor: Marta Nazarko

28.06.2018, 13:13, akt. 13:23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku stwierdził w czwartek (28.06) nieważność części przepisów regulujących działalność strefy płatnego parkowania w Suwałkach, autorstwa tamtejszej rady miasta. Orzeczenie nie jest prawomocne, można je zaskarżyć do NSA.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Sąd unieważnił część przepisów o strefie płatnego parkowania w Suwałkach - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


WSA zajmował się skargą suwalskiej prokuratury rejonowej Prokuratura wnosiła o stwierdzenie przez sąd nieważności kilkunastu zapisów uchwały, podjętej przez Radę Miasta Suwałki jesienią 2011 roku (z późniejszymi zmianami) i regulaminu działalności suwalskiej strefy. Skargę zainicjował wniosek stowarzyszenia "Prawo na drodze", które występowało jako uczestnik postępowania administracyjnego. 

Prokuratura zaskarżyła m.in. przepisy, które np. dają Straży Miejskiej w Suwałkach prawo zakładania blokad na koła samochodów, za których postój w strefie nie zapłacono, ale tylko z numerami rejestracyjnymi spoza Suwałk lub powiatu suwalskiego. Chodziło też m.in. o ograniczenie możliwości kupowania abonamentów - nie mogą tego obecnie zrobić np. osoby, które używają auta członka rodziny i nie mają tytułu własności. 

Rada Miasta Suwałki chciała oddalenie skargi. Sad stwierdził nieważność części uchwały WSA w Białymstoku prawie w całym zakresie skargę w czwartek uwzględnił i stwierdził nieważność części uchwały suwalskich radnych, nowelizacji tej uchwały i regulaminu działalności strefy. W ustnym uzasadnieniu tego wyroku sędzia Marek Leszczyński wyliczał kolejne naruszenia prawa, z powodu których doszło do stwierdzenia nieważności. 

W ocenie WSA, doszło do naruszenia m.in. niektórych zapisów konstytucji (choćby w przypadku uzależnienia możliwości zakupu abonamentu od zameldowania w strefie czy przy zapisach o uprawnieniach dla osób niepełnosprawnych), ustawy o drogach publicznych, ustawy o ochronie danych osobowych, Kodeksu postępowania administracyjnego czy tzw. zasad techniki prawodawczej, czyli reguł i instrukcji, które legislator (w tym wypadku rada miejska) powinien brać pod uwagę. 

Sąd administracyjny rozważał, czy uchwała o suwalskiej strefie płatnego parkowania może dalej obowiązywać, po uwzględnieniu skargi w tak szerokim zakresie. I uznał, że jest to możliwe. 

Organ był uprawniony, wręcz ustawowo, żeby tego rodzaju opłaty wprowadzić. Kwestia tylko regulacji takich, tych drobniejszych, można powiedzieć okołoopłatowych, aby ta uchwała funkcjonowała w kształcie prawidłowym 

- mówił sędzia Leszczyński. 

Przedstawicieli samorządu, ani ich pełnomocników, nie było w czwartek w sądzie. Obecny na publikacji wyroku prezes stowarzyszenia "Prawo na drodze" Piotr Jakubiak powiedział dziennikarzom, że takiego wyroku się spodziewał. 

Potwierdziły się wszystkie nasze zarzuty odnośnie tych punktów rażących naruszeń konstytucji, ustaw, a więc że rada miasta wkroczyła tu, w sposób karygodny, w kompetencje władzy ustawodawczej 

- mówił Jakubiak. Podawał przykład zakładania blokad na koła, ale z wyłączeniem aut z rejestracjami miejscowymi. 

To jawne przypodobanie się swoim wyborcom. Zakładamy blokady innym, ale tym, co na nas głosują, to kół nie blokujemy

- dodał Jakubiak. Wyraził nadzieję, że po tym wyroku Rada Miasta Suwałki podejmie własną inicjatywę uchwałodawczą i dostosuje przepisy.

źródło: PAP | red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Będą zmiany w suwalskiej strefie płatnego parkowania

21.06.2018, 10:44

Suwalski Ratusz nie czeka, co na temat nieprawidłowości w strefie płatnego parkowania powie Wojewódzki Sąd Administracyjny. Proponuje radnym zmiany w uchwale, która określa zasady działania strefy.


Suwalską strefą płatnego parkowania zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny

19.06.2018, 11:38

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zajmie się dziś (19.06) suwalską strefą płatnego parkowania. Wiele nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu wykazała niedawno miejscowa prokuratura rejonowa.

ZNAJDŹ NAS

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

REKLAMA
Nissan

"Koniec świata" Andrzej Fiedoruk
Nowe inwestycje drogowe w gminie Giby, fot. Marta Sołtys
23.10.2020, 18:00, akt. 18:15

Nowe inwestycje drogowe w gminie Giby
źródło: stock.adobe.com
22.10.2020, 10:50, akt. 10:54

Co można zrobić z grzybów?Urząd Miasta Sejny, fot. Anna Przybycień
20.10.2020, 11:14, akt. 11:17

Rusza przebudowa targowiska w Sejnach


fot. Iza Kosakowska
20.10.2020, 10:54, akt. 11:22

Pechowe skrzyżowanie w SuwałkachFoto: Renata Metelicka
20.10.2020, 09:33, akt. 11:14

Augustowski szpital placówką jednoimienną


Źródło: KPP w Augustowie
20.10.2020, 08:55, akt. 08:57

Augustowscy policjanci zatrzymali... kucyka


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok