Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nowy dworzec kolejowy w Suwałkach?

Nowy dworzec kolejowy w Suwałkach?

autor: Marcin Kapuściński

15.10.2018, 06:03

Polskie Koleje Państwowe skłaniają się ku temu, aby w sąsiedztwie centrum Suwałk powstał nowy dworzec kolejowy.

źrodło: PKP Intercity
źrodło: PKP Intercity

Decyzje o tym jeszcze nie zapadły, ale większość rozpatrywanych wariantów wskazuje taką właśnie lokalizację ostatniego przystanku na trasie polskiego odcinka Rail Baltici. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński podkreśla, że dworzec powinien być ulokowany wystarczająco blisko centrum, aby można było tam dotrzeć pieszo. 

PKP bierze pod uwagę trzy główne warianty. Dwa zawierają koncepcję dworca, który pozwalałby pociągom osobowym wjeżdżać do centrum. Suwałki to ostatnie miasto przed granicą, dlatego w przyszłości cześć pasażerów będzie tranzytem przejeżdżać dalej na wschód, ale będą tacy, którzy tutaj będą kończyć podróż. 

Najkorzystniejszą lokalizacją nowego dworca jest teren w sąsiedztwie skrzyżowania ulicy Utrata z Kolejową. Miejsce to znajduje się blisko centrum miasta, galerii handlowej i dworca PKS. Niedawno podobny pomysł przedstawił ubiegający się o reelekcję Czesław Renkiewicz. Zieliński zwraca uwagę, że prezydent Suwałk proponuje rozwiązanie, które on sam zgłaszał już parę lat temu. 

Wcześniejsze koncepcje władz miejskich mówiły o tym, że dworzec powinien być na obrzeżach. W czasie kampanii wyborczej, Renkiewicz jako swoją przedstawia koncepcję, którą ja proponuje od dawna. Jeżeli popiera mój pomysł, to powinien przyznać, że to ja jestem autorem, a nie on. Tego wymaga zwyczajna uczciwość. 

Cała Rail Baltica gotowa ma być do 2025 roku. PKP planuje do tego czasu przenieść z centrum Suwałk stację towarową. Zlokalizowana zostanie ona w okolicach Papierni.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Rząd stawia na zrównoważony rozwój, który pomoże takim regionom jak Suwalszczyzna

12.10.2018, 08:13

O szansach i perspektywach, jakie stoją przed samorządami Suwalszczyzny, mówiła wczoraj (11.10) w Suwałkach wicepremier Beata Szydło. Polityk Prawa i Sprawiedliwości zapewniła, że rząd ma szereg projektów, które pomogą rozwijać się tej części kraju.


Ułani zamiast poczekalni. Augustowski dworzec PKP nadal zamknięty

7.08.2018, 07:32

Augustowski dworzec PKP wciąż stoi pusty. Urzędnicy szukają pieniędzy na jego zagospodarowanie i przeniesienie tam Muzeum Ziemi Augustowskiej. Na razie zakryli problem i w oknach budynku umieścili tablice upamiętniające 1 Pułk Ułanów Krechowieckich.


Suwałki. Miasto odwiedził pociąg ciągnięty przez parowóz

24.07.2018, 11:51

Na suwalskim dworcu cofnął się wczoraj (23.07) czas. Pojawił się tu bowiem zabytkowy parowóz z wolsztyńskiej parowozowni.

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?


Fotolia.com
6.08.2020, 08:48

"Suwałki bez plastiku"źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok