Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wójt Puńska będzie interweniował na Litwie w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica

Wójt Puńska będzie interweniował na Litwie w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica

autor: Iza Kosakowska

8.08.2019, 11:29, akt. 13:13

Kilkudziesięciu rolników z Puńska uczestniczyło w środę (7.08) w spotkaniu z władzami gminy w sprawie linii kolejowej, która ma połączyć Polskę z krajami nadbałtyckimi.

fot. Iza Kosakowska
fot. Iza Kosakowska

Wójt Puńska będzie interweniował na Litwie w sprawie przebiegu trasy Rail Baltica - relacja Izy Kosakowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Wielu mieszkańców protestuje, bo według trzeciego, najbardziej forsowanego przez projektantów wariantu, tory przechodziłyby przez niemal środek miejscowości. Konieczne byłyby wyburzenia, a linia biegłaby za płotami gospodarstw. Stąd protest i zbiórka podpisów mieszkańców gmin Puńsk i Szypliszki.

Wójt gminy Puńsk Witold Liszkowski stanowczo sprzeciwia się temu, aby tory przebiegały tak blisko domów, przecinały rolnikom pola i wprowadzały do wsi hałas. Jak poinformował mieszkańców gminy,  dziś (8.08) w tej sprawie będzie rozmawiał na Litwie z przedstawicielami premiera i tamtejszego ministerstwa transportu. Chodzi o zgodę na to, aby pociągi z tego kraju wjeżdżały do Polski tak, jak dotychczas, czyli w Trakiszkach. Wójt dodaje, że to ostatni moment na tego typu rozmowy, bo wkrótce mogą zapaść ostateczne decyzje dotyczące przebiegu trasy.

W piątek do zarządu Polskich Kolei Państwowych ma być wysłana petycja z podpisami. Obecnie jest ich już niemal 1300. Mieszkańcy sprzeciwiają wariantowi przebiegu trasy przez Puńsk i opowiadają się za wariantem przez Trakiszki.

| red: kap, mak

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy Puńska protestują - nie chcą linii kolejowej pod swoimi oknami

6.08.2019, 07:30

Ponad 1200 podpisów zebrali już mieszkańcy gminy Puńsk w sprawie przebiegu trasy kolejowej Rail Baltica. Zapowiadają też interwencje u władz Polski i Litwy.


Wiemy gdzie powstanie przystanek kolejowy w Suwałkach

28.11.2018, 11:10

Przystanek przelotowy przy ulicy Staniszewskiego i dworzec towarowy w sąsiedztwie strefy ekonomicznej. Tak wyglądają ostatnie ustalenia między PKP i władzami Suwałk dotyczące przebiegu przez miasto linii kolejowej Rail Baltica.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
Mikołaj Wasilewski, fot. Wigry TV
20.01.2020, 21:53, akt. 21:57

Wigry Suwałki wzmocnił kolejny piłkarz


Fotolia.com
17.01.2020, 07:23, akt. 15:00

Czy tiry wrócą na ulice Augustowa?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok