Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Już szósta osoba usłyszała zarzut niezgodnego z prawem składowania odpadów

Już szósta osoba usłyszała zarzut niezgodnego z prawem składowania odpadów

autor: Iza Kosakowska

16.08.2019, 11:14, akt. 16:06

Czy z zakopywania śmieci na żwirowisku, zamiast wywożenia ich do kompostowni, co wiąże się z opłatami, firma z Jeleniewa zrobiła intratny interes?

fot. Krzysztof Pochodowicz
fot. Krzysztof Pochodowicz

Wcześniej zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch współwłaścicieli tego przedsiębiorstwa i trzech kierowców. Jak podkreśla szefowa suwalskiej prokuratury rejonowej Joanna Orchowska, sprawa ma charakter rozwojowy.

Zarzut w tej sprawie został postawiony kolejnej szóstej już osobie. Zajmowała ona w firmie stanowisko kierownicze. Wciąż trwają czynności zmierzające do ustalenia, w jakich okolicznościach śmieci były wyrzucane, składowane i ukrywane. To na pewno nie było działanie jednorazowe. Trudno na razie powiedzieć, jak długi czas śmieci były tam składowane i zasypywane. Musimy ocenić, jak gruba jest tam ich warstwa.

To, ile tych odpadów jest ma wykazać postępowanie prowadzone przez suwalską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na razie wiadomo, że śmieci, czyli m.in. gruz, styropian i folię, zakopywano  w kilku miejscach.

Jeleniewska firma działa na rynku od wielu lat. W przeszłości swoje usługi świadczyła m.in. w Suwałkach, a obecnie obsługuje gminy Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo,  Rutka-Tartak i Suwałki. 

Wójt tej ostatniej  - Zbigniew Mackiewicz nie ma zastrzeżeń do współpracy z odbiorcą odpadów.

Do tej pory nic nie budziło naszych wątpliwości. Jesteśmy bardzo zaskoczeni. Współpraca układała się dobrze i nie było skarg od mieszkańców. Ze sprawozdań wynika, że wskaźniki ilości odpadów odbieranych u nas w gminie, jak też poziom recyklingu zostały zachowane. Na dzień dzisiejszy czekamy na rozwój sytuacji i wyniki śledztwa.

Od wyników śledztwa zależy, czy firmie zostanie cofnięte zezwolenie na wywóz odpadów i ich zagospodarowanie. Gdyby tak się stało, gmina będzie miała podstawę do wypowiedzenia umowy.

Z przedstawicielami jeleniewskiej firmy nie udało nam się na razie skontaktować.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Nielegalne wysypisko na żwirowni w gminie Jeleniewo

14.08.2019, 16:37

Kolejne miejsce nielegalnego składowania odpadów odkryto na terenie Suwalszczyzny. Tym razem chodzi o gminę Jeleniewo, gdzie zakopywano śmieci na terenie jednej ze żwirowni.


Firma nielegalnie składowała odpady na żwirowisku k. Suwałk - 5 osób z zarzutami

12.08.2019, 15:24

Prokuratura Rejonowa w Suwałkach postawiła pięciu osobom zarzuty składowania odpadów wbrew przepisom na terenie żwirowni k. Suwałk. Podejrzani to m.in. dwaj właściciele firmy, zajmującej się składowaniem odpadów komunalnych.


Śmieci w lasach Suwalszczyzny nie brakuje

8.08.2019, 13:00

Puste butelki szklane i plastikowe, puszki, torebki foliowe – to najczęściej można znaleźć w lasach i parkach Suwalszczyzny.


Sterta śmieci w Puszczy Augustowskiej. Leśnicy mają już winnego

7.08.2019, 13:11

Worki foliowe, sfermentowane i zgniłe owoce , a także opakowania po artykułach spożywczych i przemysłowych. Na taki widok natrafił jeden z mieszkańców gminy Nowinka w lesie należącym do leśnictwa Młynisko.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
fot. Archiwum
16.02.2020, 10:49, akt. 11:32

Zdarzyło się w tygodniuNumerkomat, fot. Areta Topornicka
12.02.2020, 13:00, akt. 13:02

Numerkomaty w suwalskim szpitaluźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok