Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Historycy przybliżą wiedzę o wydarzeniach na Suwalszczyźnie sprzed 100 lat

Historycy przybliżą wiedzę o wydarzeniach na Suwalszczyźnie sprzed 100 lat

autor: Iza Kosakowska

10.09.2019, 11:15, akt. 11:20

Prelekcje i wystawy mają przybliżyć mieszkańcom regionu wiedzę o latach 1919-1920 na Suwalszczyźnie.

fot. Tomasz Kubaszewski
fot. Tomasz Kubaszewski

W Archiwum Państwowym w Suwałkach już w najbliższy czwartek (12.09) spotkają się naukowcy i historycy, żeby porozmawiać m.in. o powstaniu sejneńskim i czasie odzyskiwania niepodległości przez tę część Polski. Jak podkreśla dyrektor placówki — Tadeusz Radziwonowicz, ogólnopolska konferencja może rzucić nowe światło na tamte wydarzenia.


Są na pewno nowe ustalenia w sprawach najbardziej nas interesujących, chociażby powstania sejneńskiego, które nie jest aż tak dobrze znane, a tutaj było to wydarzenie szczególne. Myślę, że konferencja wniesie sporo nowego do naszej wiedzy o tych trudnych czasach i o tym, że na tym pograniczu nie byliśmy pewni czy będzie orzeł królował, czy też litewska pogoń.


W konferencji wezmą udział specjaliści z całego kraju, w tym znany historyk, doktor Sławomir Cenckiewicz.


Profesor Valdas Rakutis, opowie o powstaniu sejneńskim w oczach Litwinów. Także włączymy się tutaj jako lokalni badacze. Pan dr Krzysztof Skłodowski opowie o dziejach suwalskiej POW — ta sprawa nigdy chyba nie była poruszana. Dr Jarosław Schabieński opowie o metodach czczenia pamięci powstańców sejneńskich w Suwałkach, no i ja dołożę swój referat o tym, jaka była — nazwijmy to — polityka tych naszych elit miejscowych wobec wydarzeń, które się tutaj działy i nie tylko tutaj.


Konferencja „Między Orłem a Pogonią” rozpocznie się o godz. 11. Jej organizatorami są białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe oraz Archiwum Państwowe w Suwałkach.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Przebudowa Archiwum Państwowego w Suwałkach wkracza w nowy etap

23.08.2019, 08:05

Prace prowadzone są teraz w najbardziej zaniedbanej części kamienicy przy Kościuszki 69. Remont, który kosztować ma niemal 14 mln zł, obejmuje już dwie części budynku, oraz dziedziniec.


"Pierwsze Dni Niepodległości" w Archiwum Państwowym w Suwałkach

22.08.2019, 08:14

Wystawa pod tym tytułem rozpocznie się już jutro (23.08). Będzie tam można poznać historię odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę, przejrzeć dokumenty ilustrujące przebieg tego procesu oraz wysłuchać wykładów na ten temat.


Wyjątkowe dokumenty na wystawie w suwalskim Archiwum

18.06.2019, 16:01

Przywileje Bogusława Radziwiłła z 1601 roku, podpis cesarza pruskiego Fryderyka II czy dokument podpisany przez księcia Józefa Poniatowskiego. To tylko niektóre z wyjątkowych pism przechowywanych w zbiorach Archiwum Państwowego w Suwałkach.


Archiwum Państwowe w Suwałkach szuka pamiątek sprzed 100 lat

14.06.2019, 12:32

Chodzi głównie o okres Wielkiej Wojny czy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok