Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły w Suwałkach do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm

Ścieki, które w ubiegłym tygodniu wpłynęły w Suwałkach do Czarnej Hańczy spowodowały kilkunastokrotne przekroczenie norm

autor: Marcin Kapuściński

12.09.2019, 07:09, akt. 13:35

Rzeka wprawdzie szybko się oczyściła, jednak większość ścieków dotarła najprawdopodobniej do jeziora Wigry.

Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości, fot. Jakub Mikołajczuk
Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości, fot. Jakub Mikołajczuk

Wynika to z badań suwalskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Próbki do badań pobrano z Czarnej Hańczy w okolicach Sobolewa. Zarówno w dniu zdarzenia, jak i dzień później. Kierownik suwalskiej delegatury WIOŚ Wiesława Blusiewicz podkreśla, że wyniki z obu dni bardzo się od siebie różniły.


- Do rzeki przedostało się około 180 metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków i wyniki były podwyższone m.in. w zakresie substancji biogennych. Następnego dnia rzeka przywróciła się do stanu sprzed incydentu. Ścieki gdzieś się jednak skumulowały i odbiornik musi sobie z tym poradzić.


Wyniki badań nie uspokoiły dyrektora Wigierskiego Parku Narodowego. Tomasz Huszcza podkreśla, że nurt rzeki w Sobolewie jest bardzo wartki i woda szybko się tam oczyszcza. Powstaje więc obawa, że wszystkie nieczystości osiadły przy ujściu do jeziora.


- Czarna Hańcza jest największym dopływem Wigier. Wszystkie nieczystości, jakie niesie mają wpływ na ekosystem całej rzeki i jeziora. Już wydarzenia sprzed roku pokazały, że wypuszczone ścieki poczyniły ogromne spustoszenie. Konsekwencje tego będziemy ponosić przez wiele lat.


Powodem drugiego już dużego zanieczyszczenia Czarnej Hańczy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy była źle przeprowadzona modernizacja miejskiej kanalizacji. Prace na zlecenie suwalskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji wykonywała prywatna firma. 

| red: mik, maj

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura Rejonowa w Suwałkach wszczęła śledztwo w sprawie zanieczyszczenia ściekami Czarnej Hańczy

9.09.2019, 06:58

Zapadła decyzja o wszczęciu postępowania z artykułu 182 kodeksu karnego. Mówi on o zanieczyszczeniu środowiska w znacznych rozmiarach, za co grozi do 5 lat więzienia.


Władze Wigierskiego Parku Narodowego czekają na wyniki analiz, które określą stopień zatrucia Czarnej Hańczy przez ścieki z suwalskiej kanalizacji

6.09.2019, 07:10

Leśnicy obawiają się, że nieczystości zablokują proces odtwarzania ekosystemu po ubiegłorocznym wycieku z miejskiej oczyszczalni.


Błąd firmy konserwującej kanalizację doprowadził do wycieku ścieków do rzeki

5.09.2019, 16:31

Błąd firmy konserwującej kanalizację na zlecenie suwalskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji doprowadził do wycieku ścieków do rzeki.


Wyciek ścieków do Czarnej Hańczy. Urzędnicy analizują przyczyny awarii

5.09.2019, 10:02

O godzinie ósmej w suwalskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, który ustala przyczynę wczorajszego wycieku nieczystości do Czarnej Hańczy.


Do Czarnej Hańczy w Suwałkach wyciekły nieczystości - sprawę wyjaśniają służby

4.09.2019, 21:15

W Suwałkach doszło do wycieku ścieków do rzeki Czarnej Hańczy. Z kanału burzowego płynie wartkim strumieniem ciemna ciecz.

ZNAJDŹ NAS


REKLAMA


"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok