Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalczanie mieszkający za centrum handlowym Plaza zostali bezprawnie pozbawieni możliwości zgłaszania uwag podczas budowy sklepu

Suwalczanie mieszkający za centrum handlowym Plaza zostali bezprawnie pozbawieni możliwości zgłaszania uwag podczas budowy sklepu

autor: Marcin Kapuściński

17.09.2019, 07:23

Orzekł tak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Ale władze Suwałk swoich niedociągnięć naprawić nie chcą, obawiając się najprawdopodobniej wniosków o odszkodowania.

fot. Irena Poczobut
fot. Irena Poczobut

Suwalczanie mieszkający za centrum handlowym Plaza mieli prawo zgłaszania uwag podczas budowy sklepu - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


O status strony mieszkańcy ubiegali się przez dziesięć lat. Suwalczanka Maria Gładkowska podkreśla, że pozwoliłoby to m.in. na zgłaszanie uwag do projektu budowlanego. Ratusz konsekwentnie tego prawa mieszkańcom odmawiał.

Nic nie mogliśmy zrobić, bo cały czas miasto odpowiadało, że nie jesteśmy stroną i nie znajdujemy w obszarze oddziaływania budynku. Tą inwestycją zrobiono nam krzywdę. Ponad trzy piętrowy obiekt znajduje się piętnaście kroków od mego domu. Problemem są również parkujące wszędzie samochody i nocny rozładunek towarów do sklepów. Natomiast na dachu są pracujące nocą wentylatory, których moc akustyczna przekracza ponad 100 decybeli.

Gdy suwalczanie wykorzystali dostępną drogę prawną, pozwolenie na budowę Plazy zaskarżyła do WSA prokuratura. W końcu sąd orzekł, że decyzja została wydana z naruszeniem prawa i nakazał urzędnikom podjecie działań, które mają to naprawić.

Rzecznik Ratusza Kamil Sznel wyjaśnił nam, że  prezydent Czesław Renkiewicz odmówił uchylenia pozwolenia na budowę. Tłumaczy się tym, że minęło 5 lat od wydania dokumentu i sprawa się przedawniła.

Zachowanie urzędników krytykuje radny Sławomir Sieczkowski.

 W przypadku wątpliwości, czy dany właściciel jest stroną, powinno się to rozważać na korzyść mieszkańców Suwałk. Ważne jest zachowanie procedur i interes inwestora, ale nie można przyspieszać budowy bez uwzględnienia praw suwalczan. Ile jest takich przypadków całym w mieście? Warto tu przypomnieć np. lotnisko i spalarnię.

Suwalczanie liczą teraz, że reakcji władz Suwałk na wyrok WSA przyjrzy się prokuratura. Nalegają, aby Ratusz zagwarantował im status strony. Szczególnie, że właściciele centrum handlowego rozważają dalszą rozbudowę obiektu.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Suwalskiemu urzędowi miejskiemu grożą pozwy o odszkodowania związane z budową galerii Plaza

25.01.2019, 08:36

Po niemal dziesięciu latach suwalski Ratusz wróci do decyzji o pozwoleniu na budowę galerii Plaza. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał bowiem, że urzędnicy powinni uznać mieszkańców położonego za obiektem osiedla za stronę postępowania i już wtedy uwzględnić ich uwagi.


Suwałki. Mieszkańcy domów walczą o prawo od odszkodowań za to, że pod ich oknami powstała galeria handlowa

28.12.2018, 12:25

Prokurator Okręgowy w Suwałkach domaga się, aby mieszkańców uznano za stronę w zakończonym już postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę największego w mieście sklepu.


Oskarżeni w sprawie śmiertelnego wypadku przy budowie galerii Plaza w Suwałkach otrzymali wyrok w zawieszeniu

21.12.2018, 15:18

To dwaj właściciele i pracownik firmy, która projektowała i montowała rusztowanie.

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu

fot. Wojciech Szubzda
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok