Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Blisko 26 mln zł z UE na transport niskoemisyjny w Suwałkach

Blisko 26 mln zł z UE na transport niskoemisyjny w Suwałkach

12.11.2019, 15:16, akt. 15:23

Prawie 26 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego dostanie miasto Suwałki na zakup zasilanych gazem autobusów komunikacji miejskiej, system roweru miejskiego czy remonty ulic.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Blisko 26 mln zł z UE na transport niskoemisyjny w Suwałkach - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Symboliczny czek prezydentowi Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi przekazał w Białymstoku prezydent Suwałk Artur Kosicki.

Prezydent Renkiewicz powiedział, że to rekordowa dotacja jaką dostaje miasto, z budżetu państwa będzie również pochodzić na ten cel 2,5 mln zł. na ulicach Suwałk pojawi się 15 ekologicznych autobusów zasilanych gazem CNG, system informacji pasażerskiej, mieszkańcy będą mogli korzystać ze 120 rowerów miejskich (powstanie 12 stacji rowerowych), będzie też modernizowanych kilka ulic i skrzyżowań.

Inwestycja poprawi system transportu miejskiego w Suwałkach. Prezydent Renkiewicz poinformował, że trwa przetarg na dostawę autobusów na gaz ziemny, liczy na to, że jeszcze w 2019 r. będzie rozstrzygnięty, a autobusy będą dostarczone miastu pod koniec 2021 r. Wśród rowerów miejskich, obok tradycyjnych będą także rowery elektryczne i tandemy z myślą np. o osobach niewidzących czy słabowidzących - wyjaśnił Renkiewicz. Trwa konkurs na nazwę suwalskiego roweru miejskiego.

Prezydent zaznaczył, że ekologiczne autobusy i rower miejski mają wpłynąć na to, że więcej mieszkańców będzie korzystać z miejskiej komunikacji zbiorowej, rowerów, a w ten sposób dbać o środowisko. Dodał, że każdego dnia na miasto wyjeżdża ponad 30 autobusów komunikacji miejskiej.

Suwałki będą trzecim miastem w Podlaskiem - po Białymstoku i Łomży - gdzie będą rowery miejskie. Mają być one do dyspozycji mieszkańców w czerwcu 2020 r. Prezydent Suwałk powiedział, że ma nadzieję, że system roweru miejskiego będzie się także rozwijał we współpracy z sąsiednią gminą Suwałki, by był dostępny na podmiejskich terenach atrakcyjnych turystycznie, np. nad jeziorem Wigry. Koszt samego systemu roweru miejskiego to ok. 2 mln zł - poinformował Renkiewicz.

Miasto Suwałki liczy na to, że bezpośrednio do bazy przedsiębiorstwa komunalnego, które zajmuje się komunikacją miejską będzie doprowadzony gaz sieciowy w ramach inwestycji realizowanych przez Polską Spółkę Gazownictwa. Trwają też rozmowy z PGNIG.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że projekt złożony przez miasto Suwałki został bardzo dobrze oceniony w konkursie i zdobył dotację. Odpowiedzialny za transport wicemarszałek Marek Olbryś zaznaczył, że podobne projekty przydałyby się także np. w Łomży czy Bielsku Podlaskim. Dodał, że projekt Łomży będzie poprawiany. Marszałek Kosicki poinformował, że będzie jeszcze powtórny konkurs, w którym oba te miasta mogą startować.

źródło: PAP | red: maj
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytul

fot. Renata Reda
30.07.2021, 11:46, akt. 11:58

Czy Augustów jest latem drogi?


Fot. Marcin Kapuściński
30.07.2021, 11:17, akt. 11:24

Otwarto drogę w Maćkowej Rudzie

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok