Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Pielęgnacja drzew przy prowadzącej do pałacu Paca alei, tylko częściowo rozwiąże istniejący problem

Pielęgnacja drzew przy prowadzącej do pałacu Paca alei, tylko częściowo rozwiąże istniejący problem

autor: Marcin Kapuściński

17.02.2020, 09:56, akt. 10:00

Na zabytkowej Alei Lipowej w Dowspudzie rozpoczęła się pielęgnacja drzewostanu. Przy drodze prowadzącej do ruin pałacu Paca pracami objętych będzie łącznie około 100 drzew. Żadne z nich nie zostanie wycięte.

Aleja lipowa w Dowpsudzie - fot. Marcin Kapuściński
Aleja lipowa w Dowpsudzie - fot. Marcin Kapuściński

Prace pielęgnacyjne zleciły władze powiatu suwalskiego, który jest właścicielem alei. Starosta Witold Kowalewski podkreśla, że przedsięwzięcie zostało uzgodnienie z konserwatorem zabytków.


- Do kilku dni usuwane są suche gałęzi i posusz z koron drzew. Roboty prowadzone są zarówno z wysięgnika, jak i metodą alpinistyczną. Firma z województw kujawsko-pomorskiego ma doświadczenie i idzie jej to dosyć sprawnie. Mam nadzieję, że do końca lutego drzewostan w Dowspudzie zostanie przeglądnięty, a suche głazie usunięte. Dzięki temu nie będzie już zagrożenia dla mieszkańców i turystów, którzy przebywają na terenie alei.


Starosta Kowalewski przyznaje jednak, że pielęgnacja  tylko częściowo rozwiąże problem.


- Drzewa są w bardzo różnym stanie i niektóre kwalifikują się do osunięcia. Są głównie jesiony. Co z nimi dalej będzie? Będziemy próbowali je wyeliminować, ale jeszcze nie teraz. Obecnie  mamy podpisaną umowę na konserwację drzewostanu, prześwietlenie koron oraz usunięcie uschniętych konarów i posuszu.


O wiele gorzej wygląda sytuacja w położonym obok alei zabytkowym parku otaczającym ruiny pałacu. Połamanych jest tam wiele drzew, a część popękanych gałęzi może oberwać się już po kolejnej wichurze. Powiat nie może tam jednak interweniować, bo zaniedbany teren od kilku lat jest własnością przedsiębiorcy z Warszawy.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Konar runął na aleję. Starostwo czeka na kolejną ekspertyzę

1.04.2019, 08:07

Na Aleję Lipową w Dowspudzie spadła duża gałąź. Zdaniem mieszkańców, to dowód, że jest tam niebezpiecznie i trzeba wyciąć chore drzewa. Suwalskie starostwo ma na to zgodę, ale czeka na kolejną opinię ekspertów.


Czy drzewa z Alei Lipowej w Dowspudzie zostaną ścięte?

29.11.2018, 13:19

Jeszcze przed końcem roku konserwator zabytków wyda decyzję, czy można usunąć stare drzewa z Alei Lipowej w Dowspudzie.

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej


fot. Marcin Kapuściński
1.04.2020, 08:06

Suwałki tną wydatki
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok