Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Sprawdziły się obawy suwalczan z ulicy Franciszkańskiej. Na pustym placu obok ich bloku powstać mogą nawet trzy nowe budynki

Sprawdziły się obawy suwalczan z ulicy Franciszkańskiej. Na pustym placu obok ich bloku powstać mogą nawet trzy nowe budynki

autor: Marcin Kapuściński

19.02.2020, 12:26, akt. 12:28

Urzędnicy zapewniają, że obiekty nie będą wysokie, ale mieszkańcy nie wierzą w ich zapewnienia.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Problemowa nieruchomość ma około 40 metrów szerokości i oddziela od siebie dwa bloki. Plan miejscowy dopuszcza tam zabudowę wielorodzinną, a niedawno pojawiły się pogłoski, że terenem zainteresowany jest deweloper. Wzbudziło to protesty mieszkańców, którzy pod petycją o zablokowanie inwestycji zebrali 500 podpisów.

Aby rozwikłać wątpliwości, władze miasta zleciły ocenę zacienienia terenu. O wynikach ekspertyzy mówi prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.


- Zabudowa możliwa jest w ściśle określonych parametrach. Pierwszy blok byłby dwukondygnacyjny, więc zupełnie nie powinno być cienia. Drugi to taki klocek zarówno dwu-, jak i czteropiętrowy. A na końcu, gdzie jest puste pole, dozwolony jest bardzo wysoki budynek.  Takie jest stanowisko znających prawo budowlane architektów.


Wyniki tych pomiarów podważa m.in. mieszkający przy Franciszkańskiej Andrzej Grygo. 


- Nie oszukujmy się. Obojętnie, czy to będzie parter, pierwsze, a może drugie piętro, to te bloki i tam zacienią nasze mieszkania. Już dziś około godziny 15 Franciszkańska 8 rzuca cień na Franciszkańską 4. A co mówić, gdy w środek wstawimy kolejny budynek. Wtedy w ogóle nie będzie słońca. Znowu robimy ścieżkę dla dewelopera, żeby zgarnął kasę, a mieszkańcy będą cierpieć i zaglądać sobie w gary.Po kilkugodzinnej dyskusji podczas wczorajszych (18.02) obrad komisji skarg, wniosków i petycji władze miasta zadeklarowały, że z czasem mogą wykupić problemową działkę i zorganizować tam teren zielony. Wcześniej mieszkańcy muszą zadeklarować jednak, że poniosą cześć kosztów takiej inwestycji. Taka decyzja ma zapaść do końca tygodnia.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Suwalczanie narzekają na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

25.01.2020, 13:04

Suwalczanie żartują, że w mieście nie można wystawić doniczki przed dom, bo zaraz jakiś deweloper wybuduje tam blok. A już na poważnie, narzekają na plany miejscowe, które pozwalają na budowę osiedli bez parkingów, terenów zielonych i miejsc zabaw dla dzieci.


Władze Suwałk analizują, jaki budynek może powstać na pustym terenie między blokami przy ulicy Franciszkańskiej

24.01.2020, 06:19

Mieszkańcy osiedla obawiają się, że deweloper postawi tam blok, który przysłoni im okna, a w okolicy nie będzie już wolnych miejsc parkingowych.


Suwałki. Mieszkańcy obawiają się, że przy ulicy Franciszkańskiej będzie jeszcze bardziej ciasno

27.12.2019, 11:22

Już dziś na suwalskim osiedlu przy ulicy Franciszkańskiej bloki stoją bardzo blisko siebie.


Suwalczanie z ulicy Franciszkańskiej nie zgadzają się na budowę bloku tuż pod ich oknami

24.12.2019, 07:35

Obawiają się, że nowy budynek przysłoni im okna, a na osiedlu nie będzie już wolnych miejsc parkingowych. Dziwią się, że Ratusz przygotował plan miejscowy, który na to pozwala.

ZNAJDŹ NAS

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiejfot. archiwum
27.03.2020, 09:15, akt. 07:16

Zdarzyło się w tygodniu
stockyme, Fotolia.com
26.03.2020, 11:08, akt. 11:11

Akcja #gastropomaga suwalskim medykomfot. Iza Kosakowska
24.03.2020, 12:13, akt. 12:43

Kolejne żubry na Suwalszczyźnie
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok