Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze PKP porozumiały się z samorządami odnośnie przebiegu przez Suwalszczyznę trasy kolejowej Rail Baltica

Władze PKP porozumiały się z samorządami odnośnie przebiegu przez Suwalszczyznę trasy kolejowej Rail Baltica

autor: Marcin Kapuściński

9.03.2020, 18:56, akt. 20:10

Taka deklaracja padła podczas spotkania, które w poniedziałek (09.03) odbyło się w suwalskim starostwie powiatowym.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe Marek Olkiewicz podkreśla, że najtrudniejsze rozmowy dotyczyły wariantów przebiegu torowiska. Po burzliwych konsultacjach strony doszły jednak do porozumienia.

Samorządy zaakceptowały nasze propozycje. Są jeszcze małe problemy, które dotyczą wykupu grunt, zabezpieczenia przed hałasem, przejazdów gospodarczych oraz budowania dróg równoległych. Odcinek od Ełku przez Suwałki do Trakiszek jest jeszcze w trakcie studium wykonalności. O tym, jak wyglądać będzie inwestycja można będzie w pełni powiedzieć, gdy dokument będzie gotowy i wypowiedzą się wszystkie organizacje, samorządy i przewoźnicy.

Organizatorem spotkania był poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński. Polityk zwrócił uwagę, że planowany przy ulicy Staniszewskiego przystanek przesiadkowy jest zbyt oddalony od centrum Suwałk. 

Przystanek poza miastem jest rozwiązaniem, które ma być przyjęte z uwagi na szybszy przejazd. Rozmawialiśmy jednak i o tym, czy międzynarodowe pociągi rzeczywiście nie będą mogły wjeżdżać do Suwałk prosto na dworzec. Padło wyraźne pytanie komu ma kolei służyć. Czy tylko tym, który będą jeździć na trasie międzynarodowej? Czy też mieszkańcom i tym którzy do miasta będą chcieli przyjechać.

 Olkiewicz zapewnia, że kwestia przystanku zostanie przeanalizowana. Pewne jest natomiast, że z Suwałk wyprowadzony zostanie dworzec towarowy. Może się to stać jeszcze przed rozpoczęciem budowy trasy Rail Balitca.

| red: maj, kap
ZNAJDŹ NASfot. Marcin Kapuściński
21.10.2021, 16:13, akt. 16:22

V Forum Biznesowe Pogranicza w SuwałkachFot. Fotolia
21.10.2021, 08:27, akt. 08:30

Co dalej z budynkiem po suwalskim Tesco?fot. Marta Sołtys
19.10.2021, 09:03, akt. 09:06

Augustowski basen wymaga gruntownego remontu

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok