Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Seniorzy też piszą listy do Mikołaja i czekają na święta
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podopieczni Domu Pomocy Społecznej też przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia i piszą listy do Mikołaja z różnymi prośbami, które będą spełniać darczyńcy, także my, bo do tej akcji tradycyjnie już przyłączyło się Polskie Radio Białystok. My też będziemy Mikołajami.
Zapraszamy na spotkanie z podopiecznymi DPS przy ul. Świerkowej, a oprowadzają nas dyrektor - Jolanta Den i wicedyrektor - Joanna Łabieniec.
Co trzecie polskie dziecko czuje się izolowane, choć ma setki znajomych w sieci. Z najnowszego badania serwisu „Ewolucja polskiego dzieciństwa” wynika, że choć rodzice starają się zaklinać rzeczywistość, problem tej izolacji emocjonalnej dotyka ogromnej grupy najmłodszych Polaków.
Eksperci mówią, że żyjemy w świecie nałogów. Jesteśmy w stanie uzależnić się od niemal każdej czynności. Media społecznościowe, zakupy czy przesadne dbanie o zdrowie - nałogi w XXI wieku zmieniły swoje oblicze. Więcej o tym w "Akademii życia".
Co jest potrzebne dla zdrowia i rozwoju dziecka, co kupujemy wyłącznie dla własnego świętego spokoju, a co może wręcz zaszkodzić zdrowiu i bezpieczeństwu malucha?
Jest tyle udogodnień - elektroniczne nianie z czujnikami oddechu, inteligentne laktatory, aplikacje monitorujące każdy skok rozwojowy dziecka. Dzisiejsze macierzyństwo coraz mocniej opiera się na technologii, która ma odciążyć młode mamy. Ale z drugiej strony są ogromne oczekiwania - dziś trzeba być mamą idealną, taką jak te z Instagrama, która ma perfekcyjnie posprzątany...
Czy zastanawiali się Państwo, ile kilometrów rocznie pokonują nasze kciuki na ekranach smartfonów? Choć to "scrollowanie” wydaje się niewinnym nawykiem, eksperci biją na alarm: nasze mózgi nie nadążają za tymi treściami...
Co się dzieje z tymi, którzy przez lata byli nie do złamania? Zawsze silni, zawsze dla innych, nigdy dla siebie. Dlaczego tak trudno prosić im o pomoc?
Jak się odmrozić, skąd czerpać energię, kiedy nie ma słońca, no i jak z werwą i pozytywnym nastawieniem podejść do matury?
Żyjemy w czasach, w których wszystko lubimy nazwać, oznaczyć. I bardzo często smutek od razu nazywamy depresją, nieśmiałość lękiem społecznym, a chwilowe rozproszenie – ADHD. Z jednej strony pocieszająca jest ta rosnąca świadomość zdrowia psychicznego, z drugiej jednak - czy nie wpadliśmy w pułapkę przediagnozowania?
Coraz więcej mówi się o niechlujstwie i lenistwie językowym, potocyzacji i automatyzacji języka. Może to jest całkiem normalne i nie ma powodu do obaw, a może jednak są i warto coś z tym robić.
Prowadzący:
Iza Serafin