Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy Pierwsze Komunie Święte odbędą się w tym roku w zaplanowanych, czyli zwykle majowych terminach?

Czy Pierwsze Komunie Święte odbędą się w tym roku w zaplanowanych, czyli zwykle majowych terminach?

autor: Marta Sołtys

2.04.2020, 11:04, akt. 00:05

W niektórych parafiach zapadły już decyzje o przełożeniu uroczystości. Np. w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie - na 19 września.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Jak mówi proboszcz Wojciech Jabłoński, stało się tak ze względu na bezpieczeństwo dzieci i ich rodzin.

Oczywiste są przyczyny, dlaczego wszelkie uroczystości są przełożone. Nie wiadomo kiedy ograniczenia się skończą, kiedy będzie bezpiecznie i kiedy ludzie będą mogli normalnie funkcjonować. Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej odsunęliśmy nie o parę tygodni, a o parę miesięcy. Mamy taką cichą nadzieję, że do tej pory ta sprawa jakoś się wyjaśni i wyłagodzi. Jeśli są jakieś istotne przyczyny, to dzieciom nic się nie stanie jeśli to by miało się odbyć nawet za rok.

Podobne decyzje podjęto w dwóch innych augustowskich parafiach - Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Bożej Szkaplerznej. W pierwszym przypadku komunię przełożono na koniec czerwca, w drugim - na wrzesień.

Natomiast w wielu innych miejscach sprawa nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta. Mówi proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach Zbigniew Bzdak.

Utrzymujemy na razie termin 31 maja. Jest to ostatnia niedziela w miesiącu. Ustaliliśmy go już w zeszłym roku. Jeżeli wówczas nie będzie warunków do przeprowadzenia tej uroczystości i przygotowania dzieci, to oczywiste, że zrobimy ją w późniejszym terminie.

Wcześniej, bo na 16 maja uroczystości zaplanowano w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Suwałkach. Jak nam powiedział jej proboszcz Lech Łuba, najprawdopodobniej dojdzie do przesunięcia tego terminu na późniejszy, ale w kwestii Pierwszych Komunii Świętych należy poczekać na decyzję ełckiego biskupa.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

ks. bp Adrian Galbas, fot. Tomasz Kubaszewski
27.05.2020, 14:40, akt. 14:43

Ks. Adrian Galbas - rapujący biskup

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok