Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | W Sejnach sprzedaje się tak dużo alkoholu, że Ratusz nie ma już gdzie wydawać pieniędzy z "funduszu korkowego"

W Sejnach sprzedaje się tak dużo alkoholu, że Ratusz nie ma już gdzie wydawać pieniędzy z "funduszu korkowego"

autor: Marcin Kapuściński

6.04.2020, 08:36

Władze miasta alarmują, że na koncie leżą tysiące złotych, które mogłyby być przeznaczone np. na walkę z koronawirusem.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Burmistrz Arkadiusz Nowalski wylicza, że w ubiegłym roku w sklepach na terenie miasta  zakupiono alkoholu za niemal 17 mln złotych.

Mamy 5177 mieszkańców, a roczne spożycie alkoholu na głowę to 3,2 tys. złotych. Wychodziłoby na to, że Sejny to najbardziej pijące miasto w Polsce. Tajemnica tkwi jednak w tym, że to Litwini kupują u nas alkohol. Skutkiem tego mamy duży większy fundusz alkoholowy niż potrzebujemy.

Nowalski wyjaśnia, że tzw. fundusz korkowy naliczany jest od wartości sprzedanych napojów alkoholowych. Pozyskane z tego tytułu środki samorządy mogą przeznaczyć wyłącznie na zwalczanie alkoholizmu.

Mam taki problem, że są to znaczone pieniądze. Nie mogę ich wydać w sytuacji kryzysowej np. obecnej epidemii. Z zeszłego roku zostało mi 70 tys. złotych, a w tym roku, po zabezpieczeniu kwoty na leczenie alkoholików, zostanie mi 200 tys. Łącznie będę miał 270 tys. złotych, których nie ma jak wydać.

Burmistrz wnioskował do Regionalnej Izby Obrachunkowej o możliwość przeniesienia pieniędzy z funduszu korkowego na walkę z wirusem. Nie otrzymał jednak na to zgody.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

"Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz

ks. bp Adrian Galbas, fot. Tomasz Kubaszewski
27.05.2020, 14:40, akt. 14:43

Ks. Adrian Galbas - rapujący biskup

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok