Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Budki lęgowe dla jerzyków zamontowali na kilku osiedlach pracownicy Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach

Budki lęgowe dla jerzyków zamontowali na kilku osiedlach pracownicy Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach

autor: Iza Kosakowska

6.05.2020, 09:35, akt. 11:10

Skorzysta z nich nawet 40 ptaków.

fot. Aneta Gałaburda
fot. Aneta Gałaburda

Prezes spółdzielni Tadeusz Szymańczyk podkreśla, że to odzew na apel władz miasta w tej sprawie.

Pomysł bardzo mi się spodobał. Wszedłem w kontakt z Fundacją Rozwoju Przedsiębiorczości z Suwałk. Prowadzą oni Zakłady Terapii Zajęciowej w Filipowie. Ustaliliśmy, że osoby niepełnosprawne wykonają takie budki na wzór, który zaczerpnęliśmy z internetu. Zamówiliśmy na początek czterdzieści sztuk i zawiesiliśmy je z zgodnie z wytycznymi.

Jeśli jerzyki zamieszkają w przygotowanych budkach, w przyszłości na blokach Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej pojawi się ich jeszcze więcej.

Chcemy zobaczyć, jak one będą zasiedlane, jak to będzie wyglądało i zareagować - czy w przyszłym roku, czy jeszcze teraz. Ekolodzy i ornitolodzy twierdzą, że jest to bardzo pożyteczny ptak. Jeśli może on bytować na naszych osiedlach bez szkody, a nawet z pożytkiem, to dlaczego nie. Tej meszki, tego robactwa w powietrzu sporo wyłapują i poprawiają klimat na osiedlach.

Inicjatorem wieszania budek lęgowych dla jerzyków był niemal pół  roku temu suwalski radny Adam Ołowniuk. W odpowiedzi na zgłoszoną przez niego interpelację, władze miasta zapewniły, że takie budki będą pojawiać się także na obiektach komunalnych.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Suwalczanie pochylają się nad losem jerzyków, a radny pisze interpelację w tej sprawie

15.01.2020, 07:44

W Suwałkach jest jednak coraz mniej miejsc, gdzie mogą bytować, bo w trakcie termomodernizacji budynków likwiduje się ich siedliska.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
Augustowski Festiwal Naukowy Reakcja, fot. Karol Prymaka
7.06.2024, 19:19, akt. 19:33

W Augustowie trwa Festiwal Naukowy Reakcja
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok