Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Suwalski Ratusz broni decyzji w sprawie nieprzyjmowania dzieci z okolicznych powiatów do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Suwalski Ratusz broni decyzji w sprawie nieprzyjmowania dzieci z okolicznych powiatów do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

autor: Marcin Kapuściński

19.10.2020, 12:39, akt. 12:45

To rodzice powinni decydować, gdzie będą uczyć się ich niepełnosprawne dzieci - tak brzmi odpowiedź starosty suwalskiego na zachowanie władz Suwałk. Nie zgadzają się one na przyjmowanie nowych dzieci z okolicznych powiatów do miejskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

fot. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Suwałkach
fot. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy nr 1 w Suwałkach

Do szkoły nie przyjęto w tym roku czterech niepełnosprawnych uczniów. Dzieci muszą teraz dojeżdżać do placówki w Olecku.

Tej decyzji broni rzecznik suwalskiego Ratusza Kamil Sznel. Tłumaczy, że w ośrodku obowiązuje zasada pierwszeństwa dla dzieci z miasta. Jego zdaniem, uczniowie z powiatu równie dobrze mogą kontynuować naukę w podlegającym starostwu ośrodku w Brodzie Nowym.

Z taką odpowiedzią nie zgadza się starosta suwalski Witold Kowalewski. Uważa on, że miasto w ten sposób pozbawia rodziców prawa do decydowania o przyszłości swoich dzieci.

To rodzic wnioskuje, gdzie dziecko powinno trafić. To są oczekiwania opiekunów i my staramy się je zaspokoić. Szczególnie niedobrze jest, kiedy uczeń chodził osiem lat do placówki przy ulicy Przytorowej, a teraz słyszy, że ma sobie znaleźć miejsce gdzieś poza Suwałkami. To dla tych dzieci bardzo krzywdzące. Najważniejsza rzecz na którą zwracali uwagę opiekunowie, to adaptacja tych uczniów w nowej placówce. Oni bardzo to przeżywają.

Starosta Kowalewski dziwi też, że miasto swoją decyzję tłumaczy finansami. Podkreśla, iż każdy nowy uczeń, to dla szkoły dodatkowe źródło dochodu.

Placówka jest utrzymywana z subwencji oświatowej. Idzie ona za uczniem i trafia organu prowadzącego, czyli do miasta. To kształcenie specjalne i waga subwencji jest dużo większa niż w szkołach powszechnych.

Obecnie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nadal uczy się 43 wychowanków z powiatu suwalskiego. To 25 procent wszystkich uczniów.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Dlaczego dzieci z okolicznych powiatów nie trafiają do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

6.10.2020, 08:37

Suwalskie starostwo alarmuje, że to decyzja władz Suwałk. Podkreśla też, że to poważny problem dla wielu niepełnosprawnych uczniów i ich rodziców.


Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Suwałkach zrezygnowała ze stanowiska

22.09.2020, 06:41

Choć Natalia Górska sama podjęła decyzję, to nadzorujący oświatę urzędnicy nie ukrywają, że mają szereg zastrzeżeń do jej pracy.

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokŹródło: Gminny Ośrodek Kultury w Filipowie
25.11.2020, 11:40, akt. 11:42

W tym przypadku liczy się każda złotówkafot. Renata Reda
23.11.2020, 08:16, akt. 11:25

Trwa gazyfikacja Lipska


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok