Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wójt gminy Suwałki zachęca do podłączenia się do kanalizacji. Na razie po dobremu

Wójt gminy Suwałki zachęca do podłączenia się do kanalizacji. Na razie po dobremu

autor: Areta Topornicka

23.02.2021, 11:30, akt. 15:03

Kilkadziesiąt gospodarstw znajdujących się na terenie gminy Suwałki wciąż nie chce podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Aby zachęcić do tego mieszkańców, gmina oferuje albo dofinansowanie podłączenia się do istniejącej już sieci, albo do budowy przydomowej oczyszczalni.

fot. Michał Czarnecki
fot. Michał Czarnecki

Wójt Zbigniew Mackiewicz przypomina, że niektórzy korzystają ze szkodliwych dla środowiska rozwiązań sanitarnych.

- Podejrzewam, że takich gospodarstw może być nawet kilkadziesiąt. Ludzie nie chcą podłączać się do sieci kanalizacyjnej najczęściej z przyczyn ekonomicznych i technicznych. Mówimy tutaj o budynkach powstałych kilkanaście lat temu, gdzie z reguły powstawały szamba bezodpływowe. O ile oczywiście są one rzeczywiście bezodpływowe. Myślę, że przyjdzie czas, aby zbadać szczelność tych zbiorników.

Na terenie gminy do tej pory wybudowano około 100 km sieci kanalizacyjnej. W tym roku powstać mają jeszcze dwie - w Płocicznie i Krzywem. Wójt Mackiewicz przypomina, że prędzej czy później mieszkańcy i tak będą musieli z nich korzystać:

- Nie chcemy jeszcze przymuszać mieszkańców. Póki co mówimy i informujemy o tym, że ciąży na nich obowiązek przyłączenia się do kanalizacji. To jest tylko kwestia czasu, kiedy te przyłącza zostaną wybudowane. Jako gmina chcemy, aby stało się to jak najszybciej. Z tego właśnie powodu wprowadziliśmy możliwość dofinansowania. Jeśli znajdą się mieszkańcy, którzy nadal nie będą chcieli się podłączyć, to będziemy ich do tego przymuszać w formie decyzji administracyjnej. Aczkolwiek wolałbym, żeby ludzie robili to z własnej woli.

Decyzje administracyjne zapadną w ciągu najbliższych trzech lat. Po otrzymaniu takiego dokumentu właściciel nieruchomości będzie automatycznie pozbawiony możliwości dofinansowania na budowę przyłącza kanalizacji lub przydomowej oczyszczalni ścieków.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Jeszcze w tym miesiącu zakończy się remont 7 ulic na augustowskim Lipowcu

13.11.2020, 13:58

Będą nowe nawierzchnie ulic i oświetlone przejścia dla pieszych, wyremontowana została kanalizacja ściekowa i deszczowa.


Rozpoczął się remont ulic na augustowskim Lipowcu

21.07.2020, 12:16

Przebudowane zostaną: Leśna, Bukowa, Dębowa, Grabowa, Jesionowa, Klonowa i Świerkowa.


Poważne problemy z kanalizacją w Filipowie

13.12.2018, 11:47

Pieluchy, plastikowe patyczki, a nawet jednorazowe kubeczki. Takie przedmioty wrzucają mieszkańcy Filipowa do sedesów w swoich mieszkaniach.

ZNAJDŹ NAS

Nowy tytul
© GVictoria - fotolia.com
3.03.2021, 09:51, akt. 09:52

Co dalej z plażą POSTiW w Augustowie?


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok