Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Pacowski szlak i warsztaty kulinarne dawnych potraw - to niektóre nowe atrakcje Suwalszczyzny

Pacowski szlak i warsztaty kulinarne dawnych potraw - to niektóre nowe atrakcje Suwalszczyzny

autor: Iza Kosakowska

7.05.2021, 09:57, akt. 00:59

Powiat suwalski wraz z litewskimi partnerami zaczyna realizację nowego, transgranicznego projektu, opartego o dziedzictwo i pamiątki historyczne związane z rodem Paców.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Jak przyznaje Beata Chełmińska-Bordzio, specjalista od turystyki w Starostwie Powiatowym w Suwałkach, wielu obiektów i miejsc związanych z tym rodem wciąż nie ma w przewodnikach.

Projekt powstał jako refleksja trzech regionów, że ich zabytki, ich dziedzictwo w dużej mierze oparte są o działalność rodu Paców. Jest to baza, na której można stworzyć coś interesującego dla turystów. Przede wszystkim chcemy uporządkować tę wiedzę o dziedzictwie Paców poprzez warsztaty dla przewodników, czy lokalnych organizacji turystycznych.

W ramach projektu powstaną m.in. strona internetowa i historyczny pacowski szlak z tablicami terenowymi po obu stronach granicy. Będą też drobne ulepszenia związane z infrastrukturą turystyczną, jak  samoobsługowa stacja rowerowa i licznik turystów  w Bolciach na ścieżce do trójstyku granic oraz luneta do obserwacji krajobrazu w Szurpiłach przy Izbie Pamięci Jaćwieskiej.

Są już zakupione dwa infokioski. Jeden będzie w Centrum Obsługi Turystów  w Dowspudzie, i to jest właśnie obiekt związany z dziedzictwem Paców, drugi - w starostwie. Będą się tam wyświetlały informacje turystyczne, ale projekt ma szerszy kontekst rozwijania atrakcji regionów. Chcemy sięgnąć po dziedzictwo kulinarne, planujemy polsko-litewskie warsztaty kulinarne, żeby poszukać tych przepisów, które mogły pojawiać się w kuchni dworskiej.

Projekt, ze względu na pandemię, rozpoczyna się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. W czerwcu zaplanowano pierwszą polsko-litewską konferencję.  

Koszt całego projektu, to niemal 470 tysięcy euro, z czego strona polska ma do wykorzystania 107 tysięcy. 85% tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Ruiny pałacu Paca w Dowspudzie są w coraz bardziej opłakanym stanie

25.10.2019, 12:06

Właściciel zabytku analizuje, czy obiekt nie wymaga pilnych prac konserwacyjnych. Zapowiada, że go odbuduje, ale do końca 2027 roku. Planuje otworzyć tam hotel.

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok