Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Na terenie powiatu sejneńskiego zniszczono kolejny cmentarz staroobrzędowców

Na terenie powiatu sejneńskiego zniszczono kolejny cmentarz staroobrzędowców

autor: Iza Kosakowska

20.05.2021, 07:03, akt. 08:29

Nieznany sprawca, poszerzając drogę we wsi Olszanka, uszkodził 5 jam grobowych.

fot. Janusz Jewdokimow
fot. Janusz Jewdokimow

We wtorek (18.05) na miejscu odbyły się oględziny z udziałem m.in. policji, starosty sejneńskiego i przedstawiciela gminy.

Prezes Naczelnej Rady Staroobrzędowców w Polsce Janusz Jewdokimow, który podczas inwentaryzacji lokalnych cmentarzy zauważył zniszczenie grobów, liczy, że szybko uda się ustalić sprawcę lub sprawców.

Ktoś bez żadnych zezwoleń dokonał poszerzenia drogi. Podciął skarpę, odsłaniając groby. Wystawały z tej skarpy szczątki ludzkie. To jest zabytek , wpisany do ewidencji, posiada kartę cmentarza. To był pierwszy cmentarz na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego i w okolicach Sejn, założony został w XVIII wieku. Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby znaleźć sprawców.

Janusz Jewdokimow nie kryje oburzenia, bo to kolejny w ostatnich miesiącach przypadek dewastacji miejsca spoczynku staroobrzędowców. Wyklucza, by sprawca nie wiedział, że przy tej drodze jest taki cmentarz.  

Widnieje w geoportalu jako cmentarz staroobrzędowców. Na nim znajduje się drewniany krzyż. Jest opisany w literaturze naukowej oraz w przewodnikach po Sejneńszczyźnie. Miejscowi wiedzieli, że jest ten cmentarz. Na początku 2000 roku była nawet jednak osoba, która regularnie to miejsce sprzątała, usuwała zakrzaczenia.

Starostwo zabezpieczyło odsłoniętą skarpę przed dalszym osuwaniem się ziemi. Trwa ustalanie, jak doszło do zniszczenia grobów. Sejneńska prokuratura prowadzi w tej sprawie postępowanie.  

To już kolejne tego typu zdarzenie na terenie powiatu sejneńskiego. Niemal rok temu na prywatnej działce w miejscowości Białogóry zniszczono podczas prac ziemnych miejsca pochówku staroobrzędowców. Prokuratura postawiła w tej sprawie zarzuty czterem osobom.

| red: kap, maj

ZOBACZ TEŻ:


Staroobrzędowcy wygrali w sądzie, ale mają obawy, czy uda się przywrócić teren cmentarza do pierwotnego stanu

17.03.2021, 09:28

Wracamy do głośnej sprawy działki we wsi Białogóry, w gminie Giby. Znajdują się tam dwa cmentarze staroobrzędowe. W sierpniu ubiegłego roku nowi właściciele terenu rozpoczęli prace ziemne, uszkadzając kilkanaście grobów. Śledztwo w tej sprawie prowadzi sejneńska prokuratura.


Skąd na Suwalszczyźnie wzięli się etniczni Rosjanie?

17.09.2020, 09:38

Ostatnie wydarzenia związane z profanacją opuszczonego cmentarza staroobrzędowców we wsi Białogóry, przypomniały o istnieniu na Suwalszczyźnie tej nielicznej dziś mniejszości religijno-etnicznej.


Staroobrzędowcy strzegą w Sejnach miejsc, gdzie zwieziona została ziemia z działki we wsi Białogóry

31.08.2020, 09:14

To właśnie tam w gminie Giby zlokalizowano dwa cmentarze starowierów. Miało na nich dojść łącznie do około 400 pochówków.


O staroobrzędowcach w suwalskim Muzeum Okręgowym

15.05.2018, 07:02

Już w tym tygodniu odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Dawne wielokulturowe Suwałki”. Tym razem bohaterami będą staroobrzędowcy.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Marlena Borowska
17.05.2024, 07:46, akt. 07:49

Ma niemal 300 lat i nadal zachwyca słuchaczy



80. rocznica mordu w Berżnikach, fot. Iza Kosakowska
17.05.2024, 06:01, akt. 10:04

80 lat temu doszło do zbrodni w Berżnikach









Źródło fot. Google Maps
14.05.2024, 07:16, akt. 11:29

Opowieści różnej treści - Krzemianucha







źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok