Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Trwa szacowanie kosztu naprawy pomnika sejneńskiego biskupa

Trwa szacowanie kosztu naprawy pomnika sejneńskiego biskupa

autor: Iza Kosakowska

9.06.2021, 08:52, akt. 08:57

Wciąż nie wiadomo, ile będzie kosztowała naprawa uszkodzonego w połowie maja w Sejnach pomnika duchownego i poety Antanasa Baranauskasa.

fot. UM Sejny
fot. UM Sejny

Okazuje się tymczasem, że litewskie media doszukały się w tej sprawie politycznych podtekstów. Przypomnijmy, że w monument wjechał samochód kierowany przez 18-letniego sejnianina. Wszystko wskazuje na to, iż nie dostosował on prędkości do panujących warunków i pojazd wpadł w poślizg na mokrej nawierzchni. Sprawca był trzeźwy. Policja ukarała go mandatem. W wyniku zdarzenia zniszczona została część ogrodzenia i zarysowana podstawa pomnika.

Jak wyjaśnia burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski, wciąż nie udało się tego naprawić.


- W tej chwili czekamy na wycenę. Będzie ona, dopiero kiedy kamieniarz kupi ten kamień, a na razie go szuka. Jako że to rzadki materiał, nie mam pojęcia, ile będzie kosztowała naprawa. Koszty pokryje sprawca.


Tymczasem zaraz po zdarzeniu w litewskich mediach pojawiły się publikacje, że pomnik został uszkodzony celowo. Burmistrz ubolewa, że tak się stało.


- Na Litwie pokazały się materiały jawnie wskazujące na możliwość aktu wandalizmu skierowanego przeciwko Litwinom. W telewizji LTR był materiał o Sejnach, w którym powiedziano, że doszło do dewastacji pomnika. Miejscowa policja i mer twierdzą, że to wypadek, ale cała reszta materiału dowodzi, że to niemożliwe. Dzięki miejskiemu monitoringowi, wybudowanemu w bardzo trudnych dla nas czasach, udało się uratować sytuację międzynarodową i zapobiec eskalacji.


Postępowanie sejneńskiej policji w sprawie uszkodzenia pomnika zostało już zakończone. Decyzję tę zatwierdziła prokuratura.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


W Sejnach 18-letni kierowca wjechał samochodem w pomnik litewskiego duchownego i poety Antanasa Baranauskasa

18.05.2021, 08:07

Zarysował podstawę monumentu i zniszczył część ogrodzenia.

ZNAJDŹ NAS

XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

Fotolia.com
22.07.2021, 06:26, akt. 06:37

Nocne rajdy na suwalskich ulicach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok