Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Tomasz Dobkowski - jeden z najbardziej wpływowych augustowskich radnych straci najprawdopodobniej mandat

Tomasz Dobkowski - jeden z najbardziej wpływowych augustowskich radnych straci najprawdopodobniej mandat

autor: Marta Sołtys

22.06.2021, 07:14, akt. 09:31

Domaga się tego wojewoda podlaski. Uznał on bowiem, że radny prowadzi zakazaną prawem działalność gospodarczą z wykorzystaniem majątku gminy. Chodzi o sprzedaż paliwa miejskim jednostkom.

Tomasz Dobkowski, fot. Marcin Kapuściński
Tomasz Dobkowski, fot. Marcin Kapuściński

Sprawa ujrzała światło dzienne po interpelacji Adama Sieńki. Razem z radnymi Koalicji Obywatelskiej wnioskował on o pozbawienie Dobkowskiego mandatu. Jednak podczas kwietniowej sesji rządząca miastem większość na to się nie zgodziła. Sprawa trafiła więc do wojewody.

Wykładnia wojewody dokładnie pokrywa się z naszymi argumentami. Uznał on nawet, że handlowanie z miejskimi spółkami, w których miasto ma 100 procent udziałów, jest naganne. To pismo pogrąża zarówno pana Dobkowskiego, jaki i radcę prawną urzędu panią Kornelius. Orzecznictwo, którym dysponowaliśmy, a na które ja się powoływałem, było w naszej ocenie jednoznaczne. Nikt przecież by nie robił awantury bez powodu. Ta sytuacja jest uwłaczająca dla samej rady, jak i dla mieszkańców Augustowa.

Podczas kwietniowej sesji Tomasz Dobkowski - przedsiębiorca, a zarazem radny związanego z burmistrzem Naszego Miasta odczytał pismo z urzędu wojewódzkiego, z którego wynikało, że żadnych przepisów nie narusza. Przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska nie kryje zaskoczenia z powodu zmiany decyzji wojewody.

Cóż się stało, kto wpłynął, bądź jakie argumenty wpłynęły na wojewodę? Dla mnie zastanawiające jest to, że on w ciągu miesiąca radykalnie zmienił zdanie. Wtedy, czy teraz się myli? Ja bym zwróciła się do ustawodawcy, by wyjaśnił, jakie warunki ma spełnić radny, by stwierdzić, czy łamie prawo, czy nie. Teraz nie jest to precyzyjnie podane.

Na podjęcie decyzji wojewoda dał radzie miejskiej czas do 18 lipca. Zapowiedział jednocześnie, że jeśli radni się do tego nie zastosują, odwoła Dobkowskiego z urzędu.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski bada, czy augustowska rada miejska słusznie pozbawiła mandatów dwoje radnych

4.06.2021, 08:51

Chodzi o Izabelę Piasecką i Rafała Harasima z Koalicji Obywatelskiej.


Firmie, w której jest współwłaścicielem miejska kasa zapłaciła prawie pół miliona, ale mandatu nie stracił

26.05.2021, 12:34

Chodzi o augustowskiego radnego Mirosława Zawadzkiego, którego z tej funkcji chciała odwołać opozycja. Chodzi o augustowskiego radnego Mirosława Zawadzkiego, którego z tej funkcji chciała odwołać opozycja.


Czy kolejny augustowski radny utraci mandat?

14.05.2021, 07:43

Chodzi o Mirosława Zawadzkiego z rządzącego ugrupowania Nasze Miasto. Firma, której jest współwłaścicielem świadczy usługi dla urzędu miejskiego, jednostek mu podległych oraz spółek komunalnych.


Czy społecznik obraził augustowskiego radnego?

21.04.2021, 09:10

Kolejni świadkowie zeznawali wczoraj (20.04) w sprawie o zniesławienie, jaki augustowskiemu społecznikowi wytoczył miejski radny. Proces od kilku tygodni toczy się przed suwalskim sądem okręgowym.


Augustowscy radni Koalicji Obywatelskiej żądają wygaszenia mandatu Tomaszowi Dobkowskiemu

31.03.2021, 08:26

Zdaniem radnych, łamie on przepisy ustawy o samorządzie gminnym, świadcząc miastu płatne usługi. Jak twierdzą, od kilku lat jego firma sprzedaje paliwo nie tylko dwóm miejskim spółkom, ale również Centrum Sportu i Rekreacji.


Tomasz Dobkowski

22.09.2020, 13:05

- Wbrew tytułowi w lokalnym tygodniku, augustowscy radni nie hamują rozwoju miasta, a to, co się obecnie dzieje nie było osiągalne dla poprzednich ekip rządzących - mówi Tomasz Dobkowski.

ZNAJDŹ NAS

XXI Suwalski Jarmark Folkloru, fot. Areta Topornicka
26.07.2021, 09:29, akt. 09:34

Co nosi Szkot pod kiltem?

Fotolia.com
22.07.2021, 06:26, akt. 06:37

Nocne rajdy na suwalskich ulicach


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok