Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Mieszkańcy Suwalszczyzny mają coraz łatwiejszy dostęp do porad psychiatrycznych

Mieszkańcy Suwalszczyzny mają coraz łatwiejszy dostęp do porad psychiatrycznych

autor: Areta Topornicka

23.07.2021, 08:39

Dodatkowo pod opieką specjalistów znajduje się już ponad pół tysiąca dzieci z naszego regionu.

fot. Renata Metelicka
fot. Renata Metelicka

To efekt wprowadzenia rządowego programu pilotażowego w Centrum Zdrowia Psychicznego oraz nowego ministerialnego modelu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska podkreśla, że jej placówka jest pierwszą w Polsce, która te programy realizuje.

W Sejnach mamy Poradnię Zdrowia Psychicznego na zasadzie podwykonawstwa. A w Augustowie oprócz takiej jednostki mamy jeszcze punkt, do którego bez żadnej kolejki i wcześniejszego zapisu pacjent w kryzysie może się zgłosić. Działa ona od godziny 8 do 18. Taki sam punkt znajduje się również w Suwałkach. To sprawiło, że dostępność porad psychiatrycznych dla mieszkańców regionu się zwiększyła. Nie ma żadnego okresu oczekiwania i przyjmujemy pacjentów na bieżąco.

Obecnie w strukturze szpitala w Suwałkach znajduje się również pięć Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży.

Są to jednostki w Suwałkach, Augustowie, Sejnach, Sokółce i w Becejłach w powiecie suwalskim. W tych placówkach opiekę sprawują psychoterapeuci, psycholodzy i terapeuci środowiskowi. Nie ma tam lekarzy, bo ośrodki działają na zasadzie poradni. Obecnie mamy pod opieką 502 dzieci.  Znalazły one u nas wsparcie, opiekę i terapię. Młodzi ludzie dzięki temu unikają wizyt lekarskich i hospitalizacji w oddziałach. 

Programy pilotażowe Ministerstwa Zdrowia zaplanowane są do końca 2022 roku.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


W Smolnikach k. Suwałk powstanie ośrodek terapeutyczny

16.07.2021, 12:21

W Smolnikach powstanie ośrodek terapeutyczny w którym będą mogły leczyć się osoby mające problemy emocjonalne - m.in. związane z przeżywaniem pandemii koronawirusa. Placówka ma podlegać szpitalowi psychiatrycznemu w Suwałkach.


W Suwałkach uczniowie będą mogli korzystać z pomocy psychologów

25.05.2021, 14:22

Telefon zaufania dla dzieci i pomoc psychologów w szkołach to oferta dla uczniów wracających do stacjonarnej nauki. W Suwałkach porozumienie w tej sprawie podpisały we wtorek (25.05) władze miasta i dyrekcja szpitala psychiatrycznego.

ZNAJDŹ NAS

źródło: stock.adobe.com
17.09.2021, 10:57, akt. 10:59

Jakich imprez zabrakło latem? - sonda

źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok