Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowski radny Mirosław Zawadzki stracił mandat

Augustowski radny Mirosław Zawadzki stracił mandat

autor: Marta Sołtys

23.08.2021, 07:17, akt. 14:19

Zdecydował o tym wojewoda podlaski, wydając w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Wcześniej nakazał wygaszenie mandatu radzie miejskiej, lecz radni się na to nie zgodzili.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Jak mówi Kamil Ausztol z urzędu wojewódzkiego, nie ma żadnych wątpliwości, że Mirosław Zawadzki naruszył przepisy ustawy o samorządzie gminnym.

Mirosław Zawadzki prowadzi działalność gospodarczą i w latach 2018 – 2021 świadczył usługi oraz dostarczał towary na rzecz miasta Augustowa, jednostek organizacyjnych gminy lub spółek,  w których ten samorząd ma swoje udziały. Sprzedaż produktów oraz pełnienie usług na rzecz miejskich podmiotów miała miejsce bez zawierania umów, w formie pisemnej na podstawie jednorazowych zleceń, czy też zamówień z tzw. wolnej ręki. To właśnie jednoznacznie można określić jako łamanie zapisów ustawy o samorządzie gminnym.

Od 2018 roku firmie Mirosława Zawadzkiego z miejskiej kasy zapłacono m.in. za zawieszanie lampek świątecznych, zakup taśm izolacyjnych czy ściereczek prawie 464 tysiące złotych. Jednak sam radny nie uważa, by naruszył przepisy.

Śmiało mogę spojrzeć sobie prosto w oczy. Wiem, że nigdy, ale to nigdy, nie używałem funkcji, którą pełnię społecznie do tego, aby protegować zarządzaną przez siebie firmę, żeby ktoś dokonywał w niej zakupów. Czy miasto Augustów zasługuje na to, by było sceną walki politycznej?  

Przypomnijmy, że pod koniec lipca zarządzenie zastępcze w sprawie odwołania z funkcji radnego wojewoda wydał również wobec szefa ugrupowania Nasze Miasto Tomasza Dobkowskiego.  Z kolei rada wygasiła mandaty przedstawicielom opozycji - Izabeli Piaseckiej i Rafałowi Harasimowi.

| red: kap, sk

ZOBACZ TEŻ:


Radny z Krasnopola, którego zatrzymano za jazdę po pijanemu, stracił prawo do zasiadania w tamtejszej radzie gminy

17.08.2021, 07:06

Decyzja w tej sprawie zapadła jednak dopiero półtora roku po uprawomocnieniu się sądowego orzeczenia.


Augustowski radny Tomasz Dobkowski stracił mandat

2.08.2021, 12:45

Pod koniec ubiegłego tygodnia wojewoda podlaski wydał w tej sprawie zarządzenie zastępcze. Musiał tak postąpić, bo na odwołanie Dobkowskiego nie zgodziła się rada miejska.


Sąd uznał, że augustowska rada miała prawo wygasić mandat Izabeli Piaseckiej

19.07.2021, 08:47

Radna Koalicji Obywatelskiej nie zgadza się z taką decyzją i zapowiada, że odwoła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu LokalnegoWycinka drzew na trasie Białystok - Olmonty, fot. Joanna Szubzda
23.06.2024, 12:54, akt. 24.06.2024, 10:09

Zakaz wycinki drzew - obszar zwiększony o 100 procent

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok