Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Od dwóch lat we wsi Rudawka, leżącej w gminie Płaska, nie ma sołtysa

Od dwóch lat we wsi Rudawka, leżącej w gminie Płaska, nie ma sołtysa

autor: Marta Sołtys

23.11.2021, 09:50, akt. 09:57

Skarżą się na to mieszkańcy i proszą gminne władze o zorganizowane wyborów. Proponowali nawet taką zmianę statutu sołectwa, by mógł zgłosić się ktoś spoza tej miejscowości.

foto: Iza Kosakowska
foto: Iza Kosakowska

Wcześniej chętnych do objęcia tego stanowiska z samej Rudawki nie było. Ale - jak mówił na ostatniej sesji radny Marek Juszkiewicz - już to się zmieniło.


- Myślałem, że ze względu na koronawirusa to nie jest organizowane, a tymczasem okazuje się, że w innym sołectwie po rezygnacji sołtysa został wybrany jego następca. Czemu więc w Rudawce nie podjęto kolejnych prób? Wiem, że są chętni na to stanowisko. W okresie letnim można było to przeprowadzić. Wówczas pandemia była w odwrocie i nie było zakażeń, a nic nie zrobiono w tym kierunku. Po prostu gmina zapomniała o naszym sołectwie.

 

Wójt Wiesław Gołaszewski  tłumaczy, że wcześniej wyborów nie można było przeprowadzić przez  pandemię, a teraz ze względu na to, że wieś objęta jest stanem wyjątkowym.


- W tej części gminy, we wszystkich leżących tam sołectwach, gdzie jest stan wyjątkowy od 2 września tego roku nie można przeprowadzać takich wydarzeń, jak wybory. Obowiązuje zakaz zgromadzeń. Z tym trzeba czekać jeszcze do trzech miesięcy po zakończeniu obowiązywania stanu wyjątkowego. Już myślałem nad tym, żeby np. oddelegować do Rudawki kogoś z urzędników, czy radnych, by pełnił funkcję sołtysa. Ale, niestety, ani ja, ani rada gminy nie ma takich kompetencji.

 

Jesienią tego roku udało się natomiast przeprowadzić wybory sołtysa w innej gminnej wsi - Dalnym Lesie.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Turyści i mieszkańcy mogą już korzystać z nowej drogi łączącej wieś Rudawka z Białorusią

19.12.2019, 19:33

W gminie Płaska powstała nowa droga, która połączyła wieś Rudawkę z przejściem granicznym z Białorusią. Będzie to też dojazd do zabytkowej śluzy Kanału Augustowskiego w Kurzyńcu.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatrfot. Marcin Kapuściński
28.01.2022, 07:26, akt. 00:27

Suwalski Ratusz przechodzi na pracę zdalną


Paweł Mikucki, kowal artysta z Augustowa
27.01.2022, 13:14, akt. 13:15

Opowieści różnej treści - Paweł Mikuckiźródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok