Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Nikt Cimoszewicza nie potępi - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Nikt Cimoszewicza nie potępi - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

15.03.2022, 12:07, akt. 12:09

Wychodzi na to, że w związku z inwazją Rosji na Ukrainę w naszym regionie konsekwencje poniesie przede wszystkim starszy szeregowy Grigorij Kunawin. Dąbrowa Białostocka chce bowiem zmienić nazwę ulicy jego imienia.

fot. internet
fot. internet

Nikt Cimoszewicza nie potępi - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jest tylko pewien kłopot, bo tenże żołnierz zginął bohaterską śmiercią w lipcu 1944 roku, walcząc z Niemcami o wieś Harasimowicze. Było to więc przed zainstalowaniem się na dobre sowieckiej władzy w Polsce, przed Obławą Augustowską, czy mordami żołnierzy niepodległościowego podziemia. A - zdaje się - to z tego w ostatnich dziesięcioleciach brała się, delikatnie rzecz ujmując, niechęć Polaków do Rosjan. 

Mam rację, czy nie?

Pewnie nie, bo jakoś sobie nie przypominam, żeby po 1990 roku któreś miasto w naszym regionie wzbraniało się przed kontaktami z Rosjanami choćby ze względu na ludobójstwo, jakiego, razem z polskimi kolaborantami dopuścili się podczas Obławy Augustowskiej, albo z tego powodu, iż na bagnetach przynieśli ustrój, który dosłownie i w przenośni zniszczył życia milionom Polaków. Pamiętam za to ciężki boje toczone przez zwolenników pozbywania się z przestrzeni publicznej postsowieckich symboli. Niestety, często były to boje przegrane. W dodatku z tymi, którzy dzisiaj stali się tacy antyrosyjscy.

Rozumiem, że to się teraz zmienia raz na zawsze? Czy też dalej żołnierze wyklęci pozostają bandytami, a PRL okresem powszechnej szczęśliwości i wciąż gramy w drużynie Putina?

Oczywiście najłatwiej jest powalczyć ze zmarłym blisko 80 lat temu starszym szeregowym. A czy ktoś odważy się potępić zwolenników rosyjskiego dyktatora robiących wciąż zamieszanie na polsko-białoruskiej granicy? Oczywiście, po jej polskiej stronie. Albo mieszkającego w naszym regionie Włodzimierza Cimoszewicza, który niedawno głosował w Parlamencie Europejskim za przyspieszeniem egzekucji wobec Polski finansowych sankcji. I to w obecnych czasach!

No nie, nikt Cimoszewicza nie odważy się potępić.

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Nagle stali się "anty" - felieton Tomasza Kubaszewskiego

7.03.2022, 11:24

Na potęgę polskie samorządy, ze względów wiadomych, zrywają współpracę z miastami rosyjskimi, a niektóre także z białoruskimi. Tyle, że często dzieje się to z inicjatywy tych, którzy tę współpracę nawiązywali.


Sami się wykończymy - felieton Tomasza Kubaszewskiego

28.02.2022, 11:45

Kiedy widzę dzisiaj lokalnych, na przykład suwalskich polityków, którzy występują w pierwszych szeregach na wiecach solidarności z Ukrainą, a wcześniej lali krokodyle łzy, że obecny rząd popsuł relacje z Białorusią oraz z Rosją i nie mogą już dalej robić tych swoich szemranych interesików, to dostaję niestrawności.


Nie to miasto, nie ta temperatura - felieton Tomasza Kubaszewskiego

14.02.2022, 13:18

Na tę panią uwagę zwróciła pewnie cała Polska. Jedna z aktywistek działających przy granicy z Białorusią występuje w mediach w czapce z pomponikiem, na której widnieją dwa napisy. Pierwszy, to "Suwałki", a drugi - "minus 42 stopnie Celsjusza".


Wolontariuszka z zarzutami - felieton Tomasza Kubaszewskiego

7.02.2022, 10:58

Co to jest zarzut przywłaszczenia ponad 300 tysięcy złotych publicznych pieniędzy i składanie fałszywych oświadczeń majątkowych? No nic, po prostu, nic.

ZNAJDŹ NAS

Premiera słuchowiska "Mesjasz. Bruno Schulz"

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowanie
fot. Iza Kosakowska
1.12.2022, 13:45, akt. 13:47

Gospel po suwalsku


fot. KWP
1.12.2022, 13:35, akt. 13:36

Policja wróci do Nowinki

fot. Marta Sołtys
29.11.2022, 11:03, akt. 11:14

O tej szkole mówi się potocznie "Las Vegas"


Bielik w gnieździe, fot. Nadleśnictwa Szczebra
29.11.2022, 13:30, akt. 13:32

Bieliki na Suwalszczyźniefot. Ślepsk Malow Suwałki
28.11.2022, 20:52, akt. 20:55

Cenne zwycięstwo Ślepska Malowu


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok