Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Ponad 40 dzieci nie dostało się w tym roku do miejskiego żłobka w Augustowie

Ponad 40 dzieci nie dostało się w tym roku do miejskiego żłobka w Augustowie

autor: Marta Sołtys

23.05.2022, 14:42, akt. 14:43

Podczas zakończonej niedawno rekrutacji zgłoszonych zostało 110 maluchów. A miejsc było tylko 69.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Jak zauważa radny Marcin Kleczkowski, taka sytuacja powtarza się co roku.

Te ponad 40 osób, to tylko lista rezerwowa tych, których maluchy się nie dostały. Wielu opiekunów, gdy dowiedziało się, jak mało jest miejsc, nawet nie składało podań. Skala problemu jest więc dużo większa.

Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz mówi, że miasto nie planuje zwiększenia liczby miejsc w swojej placówce. Zastanawia się jednak nad wprowadzeniem bonu żłobkowego.

Jest to rozwiązanie, które pozwala wesprzeć finansowo rodzica, by mógł oddać swoją pociechę do wybranego żłobka. Myślę, że byłoby to uczciwsze i bardziej sprawiedliwe niż tworzenie kolejnych miejsc w publicznej placówce, które są dotowane w stu procentach. Koszty te ponoszą przecież wszyscy mieszkańcy, również ci nieposiadający dzieci. Poza tym, inwestowanie dużych pieniędzy musi być poprzedzone bardzo dobrą analizą, z uwzględnieniem demografii. Dzięki temu chętni rozproszyliby się po różnych placówkach, a to wsparcie pomogło każdemu.

W tym roku w Augustowie zabrakło również miejsc w samorządowych przedszkolach. Nie dostało się do nich ponad pięćdziesięcioro dzieci. Jednak miasto ma im zapewnić opiekę w niepublicznych placówkach.

| red: kap
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


Aquapark w Suwałkach, fot. Anna Przybicień
30.06.2022, 10:42, akt. 10:49

Suwalski aquapark wraca do normalnej pracy
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok