Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Wiemy, gdzie w Suwałkach stanąć ma pomnik Aleksandry Piłsudskiej

Wiemy, gdzie w Suwałkach stanąć ma pomnik Aleksandry Piłsudskiej

autor: Marcin Kapuściński

2.03.2023, 07:23, akt. 07:24

Przed końcem roku monument upamiętniający jedną z najbardziej zasłużonych suwalczanek pojawi się w południowo-zachodnim rogu Parku Konstytucji 3 Maja.

Aleksandra Piłsudska, fot. Archiwum
Aleksandra Piłsudska, fot. Archiwum

Pomysłodawca pomnika - prezes Oddziału Piłsudczyków RP Ziemi Suwalskiej Grzegorz Pietkiewicz informuje, że miejsce to uzgodniono już z władzami miasta.

- Mamy już wstępną lokalizację, która spełnia nasze oczekiwania. To początek ulicy Hamerszmita na wysokości I Liceum Ogólnokształcącego. Jest to park, a nam bardzo zależało, aby suwalczanie mieli takie miejsce w centrum miasta. Mimo wcześniejszych rozważań chcemy, aby to był pomnik. Naszym zdaniem ławeczka to sposób dobry, ale na upamiętnienie np. artysty. Tak zacna osoba, jak Aleksandra Piłsudska powinna mieć monument.

Grzegorz Pietkiewicz nie ukrywa, że pomnik będzie kosztowny.

- Początkowo oceniałem, iż całe przedsięwzięcie zamknie się w kwocie 200 tys. zł. Trzeba to jednak dwukrotnie pomnożyć. Skład naszego komitetu to 16-osobowa grupa złożona ze znanych suwalczan i myślę, że każdy dołoży swoją cegiełkę. Gdy będą pieniądze, to inwestycja ruszy bardzo szybko. Co prawda pomnik wymaga podobnych pozwoleń, jak przy budowie domu, ale są przewidziane skrócone procedury. Jeżeli zdobędziemy finanse, to powstanie on na urodziny marszałek Piłsudskiej, czyli do 12 grudnia.

W połowie marca poznamy też skład społecznego komitetu budowy pomnika.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Ewa Brzozowska

8.02.2023, 11:05

- Chcemy przygotować okolicznościowe znaczki i karty pocztowe z oryginalnymi zdjęciami Aleksandry Piłsudskiej - mówi Ewa Brzozowska.


Jakich sławnych suwalczan znają mieszkańcy Suwałk? - sonda

6.02.2023, 13:22

2023 jest uchwałą Sejmu Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Suwałki mają szczególny powód do obchodów, bo żona Marszałka tutaj się urodziła.


PRL wciąż górą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

16.01.2023, 16:44

Jeżeli zrobiłem dobre rozeznanie, to w Polsce są dwie ulice Aleksandry Piłsudskiej, a Ludwika Waryńskiego około stu. Natomiast zasługi obu osób dla naszego państwa trudno nawet porównywać. Ściślej mówiąc - Waryński nie miał dla Polski żadnych zasług.


Czy w Suwałkach powstanie pomnik Aleksandry Piłsudskiej?

20.12.2022, 07:07

O upamiętnienie jednej z najbardziej znanych i zasłużonych suwalczanek wystąpił do władz miasta suwalski oddział Związku Piłsudczyków.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok