Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Władze sobie odpuściły - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Władze sobie odpuściły - felieton Tomasza Kubaszewskiego

autor: Tomasz Kubaszewski

13.03.2023, 12:59, akt. 13:03

Takiej zimy w Suwałkach nie pamiętam. I to nie z racji wyjątkowo niskich temperatur, czy też potencjalnych, a jak się okazało - wydumanych problemów z ogrzewaniem mieszkań. Tę zimę wszyscy, nie tylko ja, zapamiętają z tego, co działo się na miejscowych ulicach i chodnikach.

fot. Areta Topornicka
fot. Areta Topornicka

Władze sobie odpuściły - felieton Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Kumulacja nastąpiła w ostatnich dniach. Najpierw intensywne opady śniegu. Na ulicach, nawet w samym centrum, to co napadało, to i zostawało. Żadnego pługu, żadnej akcji. Podobnie zresztą jak i na chodnikach. Ludzie brnęli w śniegu i przewracali się na znajdującym się pod nim lodzie. 

No a potem przyszła sobota i niedziela. A w sobotę i niedzielę człowiek jak wiadomo wypoczywa. Wszędzie - lodowisko. Ani śladu piasku, ani śladu jakichkolwiek działań. 

I mniej więcej tak było w Suwałkach przez całą zimę. Pod koniec grudnia już o tym mówiłem, licząc że coś się zmieni. Zmieniło - na gorsze.

Władze miasta po prostu sobie odpuściły licząc zapewne, że jakoś to będzie. Bo przecież zima na tzw. polskim biegunie zimna to zaskoczenie, prawda?

Najpierw okazało się, że w związku z wojną na Ukrainie nie ma soli drogowej. To znaczny jest, ale bardzo podrożała, a białoruskie źródełko, skąd ją do tej pory brano, wyschło. W związku z tym władze wpadły na pomysł, że obniżą standardy zimowego utrzymania ulic. W 70-tysięcznym mieście nie ma obecnie ani jednej drogi w pierwszym lub w drugim standardzie. A te pozostałe rzeczywiście są takie, iż pozwalają na nicnierobienie. 

Potem okazało się, że sprzęt, jakim dysponują miejscowe służby jest stary i niemal nieustannie się psuje. Nowego natomiast nikt nie zamierza kupić, bo drogi. 

Do tego w sen zimowy zapadła straż miejska, gdyż przestała egzekwować to, czy właściciele nieruchomości odśnieżają i posypują czymkolwiek chodniki, czy nie. A przynajmniej efektów takich działań nie widać. 

Jedyne, na co mogą liczyć mieszkańcy, to na wiosnę. Bo z całą pewnością nie na swoje władze. 

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Ci ludzie tylko przeszkadzają... - felieton Tomasza Kubaszewskiego

7.03.2023, 14:31

Najlepiej byłoby w całej północno-wschodniej Polsce stworzyć ścisły rezerwat. Co się da - zalać wodą, wprowadzić wysokie kary za potrącenie łosia na jezdni i zakazać jakiejkolwiek dyskusji o wilkach pożerających, na razie, domowe zwierzęta.


Larwy zamiast schabowego - felieton Tomasza Kubaszewskiego

27.02.2023, 11:23

Postępowa ludzkość wymyśliła, żeby w Warszawie radykalnie ograniczyć spożycie mięsa i nabiału. Pomyślałem - jeżeli chcą się katować, niech się katują. Nie mój cyrk, nie moje małpy.

Jak tam pojadę, najwyżej wezmę kanapki.


Wyrok warty tyle, co papier - felieton Tomasza Kubaszewskiego

20.02.2023, 13:01

- Przeprosisz za Kurdej-Szatan? - zapytał za pośrednictwem poczty elektronicznej nieznany mi człowiek, z wrodzoną pewnym środowiskom kulturą osobistą.

Odpowiadam: nie mam najmniejszego zamiaru.


Nie dostrzegali oczywistej oczywistości - felieton Tomasza Kubaszewskiego

6.02.2023, 12:32

Takim osiągnięciem nie może pochwalić chyba żadne polskie miasto. Aż trzech augustowskich radnych straciło w ostatnich miesiącach mandaty w związku ze złamaniem zakazu prowadzenie działalności gospodarczej z udziałem majątku komunalnego. To w tym przypadku kilkanaście procent ustawowego składu miejskiego samorządu.


Podłogi i sufity znowu się zatrzęsą - felieton Tomasza Kubaszewskiego

30.01.2023, 12:00

Czy ktoś jeszcze pamięta te wojny, jakie toczyły się także w naszym regionie o wiatraki? Choćby z dziesięć lat temu. Bywałem na takich gminnych sesjach, gdzie aż podłogi i sufity trzęsły się od emocji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI
źródło - teatr-akcje.pl
9.04.2024, 05:42, akt. 14.04.2024, 13:13

Do Suwałk powrócą Teatr-Akcje
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok