Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Samorządowcy nie zgadzają się na przekwalifikowanie drogi wojewódzkiej łączącej Suwałki z gminą Rutka-Tartak

Samorządowcy nie zgadzają się na przekwalifikowanie drogi wojewódzkiej łączącej Suwałki z gminą Rutka-Tartak

autor: Marcin Kapuściński

16.03.2023, 07:39, akt. 07:50

Droga ma być przekazana suwalskiemu starostwu powiatowemu. Z apelem o odstąpienie od takiego zamiaru samorządowcy z sześciu gmin zwrócili się do marszałka Artura Kosickiego, który niedawno poinformował o pomyśle zmiany kategorii na niższą.

fot. Marcin Kapuściński
fot. Marcin Kapuściński

Samorządowcy nie zgadzają się na zmianę klasyfikacji drogi - relacja Marcina Kapuścińskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Jak mówi starosta suwalski Witold Kowalewski, argumenty zarządu województwa nie mają potwierdzenia w faktach. Podkreśla też, że powiatu nie będzie stać na właściwe utrzymanie tego odcinka.

- Poinformowano nas, iż trasa do Rutki-Tartak straciła znaczenie wojewódzkiej. Ich zdaniem ekspresówka na odcinku Suwałki-Szypliszki przejmuje teraz ruch. Nie jest to prawda. Natężenie jakie było, takie i jest. Nikt nie pojedzie ze Smolnik, Sidor, Gulbieniszek lub Dzierwan do Szypliszk na trasę szybkiego ruchu. Nie spodziewaliśmy się prezentu od zarządu województwa w postaci 20 kilometrów drogi, która jest w złym stanie technicznym.

Pod apelem o zmianę decyzji podpisali się starosta, zarząd powiatu i sześciu wójtów okolicznych gmin, m.in. Jeleniewo, Wiżajny oraz Rutka-Tartak. Mówi wójt tej ostatniej - Piotr Sinkiewicz. 

- To nasze okno na świat, bo po drugiej stronie mamy tylko granicę z Litwą i nic więcej. Wszyscy jadą tą trasą w stronę do Suwałk i dalej. Mamy ograniczone możliwości przemieszczania się i tylko nią jeździmy. Coraz bardziej dotyka nas wykluczenie komunikacyjne. Nie wyobrażam sobie, jak zimą przejedzie autobus jeżeli nie będzie on  odśnieżona lub naprawiona. Na drogach powiatowych odśnieża się o wiele później, a remont będzie kosztowny.

Zapytana o sprawę rzecznik prasowy marszałka Izabela Smaczna-Jórczykowska poinformował nas tylko, że ostateczna decyzja o przekazaniu drogi jeszcze nie zapadła. Niekorzystna dla kilku tysięcy mieszkańców Suwalszczyzny uchwała może być jednak głosowana na sesji sejmiku już w kwietniu.

| red: mik

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkańcy gminy Przerośl walczą o budowę prawoskrętu na niebezpiecznym skrzyżowaniu

15.03.2023, 07:57

Chodzi o punkt, gdzie droga prowadząca do ich wsi łączy się z trasą wojewódzką Suwałki - Filipów.


Mieszkańcy Augustowa nie doszli do porozumienia, więc Łopianowej w tym roku nie będzie

13.03.2023, 07:03

Obecnie zamiast drogi jest tam rów, z którego po większych opadach wylewa się woda i podtapia okoliczne działki. Miasto mogło na budowę uzyskać ponad 50-procentowe dofinansowanie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok