Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Czy w ramach budżetu obywatelskiego należy finansować takie inwestycje, jak nagłośnienie hali Suwałki Arena?

Czy w ramach budżetu obywatelskiego należy finansować takie inwestycje, jak nagłośnienie hali Suwałki Arena?

autor: Areta Topornicka

26.07.2023, 19:34, akt. 19:40

Takie wątpliwości pojawiły się podczas wczorajszej (26.07) sesji rady miejskiej.

16. Suwałki Blues Festival, fot. Marcin Iwanowicz
16. Suwałki Blues Festival, fot. Marcin Iwanowicz

Projekt opiewający na 900 tys. zł znalazł  się na liście do głosowania. Jednak zdaniem radnej Anny Ruszewskiej,  może budzić to kontrowersje, bo Suwałki Arena nie jest ogólnodostępna i  darmowa.  


- Cytuję uchwałę rady miejskiej: w ramach SBO nie mogą być realizowane  projekty, które nie spełniają kryteriów ogólnodostępności; jako  ogólnodostępność należy rozumieć umożliwienie ogółowi mieszkańców Suwałk  nieodpłatnej możliwości korzystania z inwestycji. Jak w takim razie  zakup sprzętu nagłaśniającego wraz z wyposażeniem wpisuje się w to  kryterium? Gdy jakiś DJ będzie chciał poćwiczyć na tym sprzęcie, będzie  mógł zrobić to za darmo?


Projekty weryfikowała wcześniej 18-osobowa komisja. Prezydent Czesław Renkiewicz bronił decyzji podjętych przez to grono.


- Czy prezydent ma kompetencje, aby machnąć ręką na pracę zespołu i  powiedzieć "ja tego nie dopuszczam"? Co wtedy by było? Pewnie  usłyszałbym zarzuty: "jakim prawem panie prezydencie? Zespół to przecież  zweryfikował." Ja uhonorowałem wyniki pracy tego gremium. W jego gronie  znaleźli się pracownicy wydziału inwestycji, architektury i prawnicy.  Arena jest obiektem miejskim i każdy może z niego korzystać. Zdaniem  naszych prawników, kryterium ogólnodostępności jest tutaj spełnione.


Dodajmy, że podobna sytuacja miała miejsce w ubiegłorocznej edycji  budżetu obywatelskiego. Wówczas pozytywnie zweryfikowano projekt zakupu i  montażu telebimu w Suwałki Arenie. Nie zdobył on jednak wystarczającej  liczby głosów mieszkańców.  

A tegoroczne głosowanie rozpocznie się 18 września. 

| red: mik
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


Źródło fot. Policja
18.04.2024, 12:05, akt. 12:06

Zaginęła 15 – letnia mieszkanka Augustowa


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok