Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Rozpoczęła się dwudniowa konferencja ws. Obławy Augustowskiej i planach na przyszłość

Rozpoczęła się dwudniowa konferencja ws. Obławy Augustowskiej i planach na przyszłość

autor: Marta Sołtys

11.09.2023, 15:51, akt. 16:04

Naukowcy, historycy oraz rodziny ofiar Obławy Augustowskiej podsumowują dotychczasową wiedzę na temat tej największej komunistycznej zbrodni w powojennej Polsce.

fot. Marta Sołtys
fot. Marta Sołtys

Rozpoczęła się dwudniowa konferencja w sprawie Obławy Augustowskiej i planach na przyszłość - relacja Marty Sołtys

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Podczas dwudniowej konferencji "Obława Augustowska i jej konsekwencje – stan badań i postulaty badawcze" w Augustowie specjaliści w tym temacie spróbują również wypracować dalsze postulaty na temat szerzenia wiedzy.


Pomoże nam to zebrać wszystkie badania naukowe i przede wszystkim zorientować się o stanie źródeł. Pracując nad muzeum, zebraliśmy ogromny zbiór Alicji Maciejowskiej. Jest jeszcze bardzo wiele innych materiałów. Jeszcze nikt na ich podstawie nie napisał ani jednej pracy. Tych wątków było już tyle poruszonych, że chcemy spotkać się teraz w jednym miejscu i jeszcze raz odświeżyć sobie wiedzę i zarysować kierunki badań - mówi dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin.

 

Podczas konferencji naukowej dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin poinformowała również o postępie budowy Muzeum Ofiar Obławy Augustowskiej. Zapewniła, że zostały już wykonane najcięższe prace, a placówka będzie otwarta w przyszłym roku.


| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Biegacze uczcili ofiary Obławy Augustowskiej

29.07.2023, 18:21

To pierwszy taki bieg poświęcony ofiarom Obławy Augustowskiej. Pod kościołem w Mikaszówce (gmina Płaska) odbyła się historyczno-sportowa impreza pod hasłem „Czynem nie słowem”.


W Gibach uczczono 78. rocznicę obławy augustowskiej

16.07.2023, 19:32

Mszą świętą oraz złożeniem wieńców i kwiatów przy Wzgórzu Krzyży uczczono w niedzielę (16.07) w Gibach 78. rocznicę obławy augustowskiej, wymierzonej przez NKWD w działaczy podziemia niepodległościowego. Uroczystości zorganizowała gmina Giby wspólnie z IPN i z lokalną parafią.


Odsłonięcie Muru Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

12.07.2023, 19:42

Na terenie Domu Turka w Augustowie uroczyście odsłonięto w środę (12.07) Mur Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Na artystycznej instalacji znalazły się nazwiska blisko 600 osób zamordowanych w lipcu 1945 roku, których tożsamość dotąd potwierdzono. W dawnej siedzibie NKWD i UB Instytut Pileckiego zainicjował powstanie Muzeum Obławy Augustowskiej, do którego również dzisiaj wmurowano kamień węgielny.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok