Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Jest szansa, że jedna z najpopularniejszych plaż na Suwalszczyźnie będzie mniej zaniedbana

Jest szansa, że jedna z najpopularniejszych plaż na Suwalszczyźnie będzie mniej zaniedbana

autor: Areta Topornicka

28.09.2023, 10:53, akt. 10:55

Chodzi o obiekt w Starym Folwarku, którym zarządza suwalski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Instytucja ta otrzymała dofinansowanie na I etap rewitalizacji tzw. Kulwieciówki, czyli najstarszego ze znajdującego się tu budynków. Drewniana, zabytkowa konstrukcja jest obecnie w opłakanym stanie.

polska.org
polska.org

Jak mówi zastępca wójta gminy Suwałki Krzysztof Gwaj, dofinansowanie pozwoli jedynie na opracowanie dokumentacji projektowej.

PTTK uzyskało około 120 tys. zł na dokumentację projektową oraz zachowanie substancji architektonicznej. Krótko mówiąc - chodzi, o to aby zabezpieczyć istniejące resztki budynku. PTTK w starym Folwarku jest terenem zaniedbanym i wymaga wielu nakładów finansowych. To miejsce z ogromnym potencjałem gospodarczym oraz turystycznym. Każda pomoc finansowa, która wesprze rewitalizację tego terenu jest jak najbardziej pożądana. 

Kontrowersje wokół tego, jak PTTK zarządza znajdującym się nad Wigrami terenem pojawiają się od wielu lat. Zabytkowe budynki odstraszają turystów, przestało działać pole namiotowe.

Gmina Suwałki próbowała nawet wydzierżawić teren plaży, ale negocjacje zakończyły się fiaskiem. Na PTTK żadnych aktywniejszych działań wymusić nie można. A jak dodaje Krzysztof Gwaj, koszty rewitalizacji całej plaży są olbrzymie.

To są kwoty rzędu kilku - kilkunastu milionów złotych. Wszystko zależy od zakresu działań, które należałoby podjąć. Co do kolejnych kroków stowarzyszenia, obecnie jest za wcześnie, żeby o tym mówić. To wymaga pewnych ustaleń, określenia wizji i harmonogramu działań oraz zastanowienia się, co tak naprawdę możemy jeszcze wspólnie jako stowarzyszenie i gmina zrobić. 

O planach dotycząccy plaży w Starym Folwarku chcieliśmy porozmawiać z prezes suwalskiego oddziału PTTK Anną Renowicką. Ale się nie zgodziła. 

| red: kap

ZOBACZ TEŻ:


Latem w Suwałkach i najbliższych okolicach będą najwyżej trzy strzeżone plaże

18.01.2023, 08:52

I to pod warunkiem, że uda się zatrudnić ratowników.


Mimo zapewnień przez całe wakacje na plaży w podsuwalskiej wsi Krzywe nie będzie ratownika

16.08.2022, 11:35

Władze gminny Suwałki nie znalazły bowiem nikogo chętnego do podjęcia się tego zdania.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok