Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Odsłonięcie pomnika Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach może się znacząco opóźnić

Odsłonięcie pomnika Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach może się znacząco opóźnić

autor: Marcin Kapuściński

30.11.2023, 07:05, akt. 06:53

Z jego finansowania wycofała się bowiem duża instytucja i inicjatorzy upamiętnienia jednej z najbardziej znanych suwalczanek - Związek Piłsudczyków nie mają jak zapłacić za gotowy monument.

Projekt pomnika Aleksandry Piłsudskiej, źródło: Grzegorz Pietkiewicz
Projekt pomnika Aleksandry Piłsudskiej, źródło: Grzegorz Pietkiewicz

 O przyszłości pomnika dyskutowano wczoraj (29.11) na sesji rady miejskiej. Prezydent Czesław Renkiewicz przypomniał, że miał on zostać odsłonięty w dniu urodzin Piłsudskiej.


- Pozwolenie na budowę tego pomnika zostało wydane. Niestety nie mam jeszcze podpisanego porozumienia z inicjatorami. Dzieje się tak, bo źle jest ze sfinansowaniem tego przedsięwzięcia. 12 grudnia przypada rocznica urodzin Aleksandry Piłsudskiej. Skoro obiekt jest gotowy, to można byłoby organizować uroczystość. Nie jest to jednak możliwe, bo sprawy finansowe na to nie pozwalają.


Sekretarz społecznego komitetu budowy pomnika i miejski radny Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Bezdziecki przyznał, że sprawa nie wygląda dobrze.


- Jest pewien problem z uzyskaniem dofinansowania. Z informacji od inicjatorów budowy wynika, że były konkretne deklaracje od darczyńców instytucjonalnych. Niestety niektórzy się z tego wycofali. Stąd problem z brakiem zabezpieczenia tego zadania. A bez pełnego rozliczenia nie mogą być w pełni uruchomione również zebrane już środki. Stąd przeciągające się procedury. Nadal trwa jednak poszukiwanie sponsorów.


Szacowany koszt pomnika, to około 400 tys. zł. Stanąć miałby on w południowo-zachodnim rogu Parku Konstytucji 3 Maja.| red: mik
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok