Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Dlaczego zmniejsza się liczba specjalistów w suwalskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej?

Dlaczego zmniejsza się liczba specjalistów w suwalskiej poradni psychologiczno-pedagogicznej?

autor: Marcin Kapuściński

30.11.2023, 06:37

Na sesji rady miejskiej pytał o to radny Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Schabieński. Obawia się on, że przez to będzie trudniej skorzystać z usług placówki, w której już dziś są spore kolejki.

źródło: stock.adobe.com/Chinnapong
źródło: stock.adobe.com/Chinnapong

Odpowiedział mu radny z klubu „Łączą nas Suwałki” Marek Zborowski-Weychman.


- Wynika to z tego, że zwiększa się konieczność zatrudnienia  specjalistów w szkołach. A skądś ich trzeba wziąć. Jest z tym duży  problem i szukamy ich w poradni. Stąd wynika, iż liczba etatów się tam  zmniejszyła. W skali miasta one jednak nie przepadły, bo są one  bezpośrednio w szkołach.


Z takimi argumentami radny Schabieński się jednak nie zgadza.


- Poradnia ma inne zadania niż psychologowie i pedagodzy, którzy  znajdują się w szkołach. To nie jest to samo. Uważam zmniejszanie obsady  poradni za nie najlepszą, a wręcz złą decyzję. Dzisiejsza młodzież  wymaga o wiele większej pomocy psychologiczno-pedagogicznej niż ich  rówieśnicy w poprzednich latach.


W ubiegłym roku szkolnym poradnia wykonała 5147  diagnoz. Wydała też 489 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i  indywidualnego nauczania oraz 1162 opinii m.in. o potrzebie wczesnego  wspomagania rozwoju dziecka.

| red: mik
ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok