Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | 195 milionów euro na rozwój Białegostoku, Łomży, Suwałk i okolic

195 milionów euro na rozwój Białegostoku, Łomży, Suwałk i okolic

20.06.2024, 11:10, akt. 13:56

195 mln euro na inwestycje w transport, edukację czy działania na rzecz seniorów dostaną łącznie obszary funkcjonalne Białegostoku, Łomży i Suwałk. W czwartek (20.06) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano porozumienia w tej sprawie.

Beneficjenci Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, 20.06.2024, fot. Grzegorz Pilat
Beneficjenci Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, 20.06.2024, fot. Grzegorz Pilat

Pieniądze dla obszarów funkcjonalnych - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Stowarzyszenie Białostocki Obszar Funkcjonalny (BOF) otrzyma 129 mln euro z tej kwoty, Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Łomży 35,7 mln euro, a Miejski Obszar Funkcjonalny Suwałk - 30,8 mln euro.
Białystok - 129 mln euro

Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027 z puli na tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). To obszary funkcjonalne decydują, na jakie projekty będą wydawane te pieniądze.

Marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym poinformował, że ZIT jest jedną z możliwości współpracy samorządu województwa z innymi samorządami w regionie.  


Jest to bardzo ważny instrument rozwoju naszego regionu. Cieszymy się, że wśród inwestycji będą nie tylko te, które dotyczą parków, odnawialnych źródeł energii, ale będą także inwestycje, które dotyczą polityki senioralnej, która jest bardzo ważna również w wizji rozwoju naszego województwa - powiedział Łukasz Prokorym.


BOF tworzy Białystok z dziewięcioma ościennymi gminami. Prezes zarządu BOF, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przekazał, że pieniądze w ramach ZIT będą przeznaczane np. na budowę przedszkoli, szkolnictwo zawodowe, rozwój transportu, ochronę dziedzictwa kulturowego. Dodał, że nowością będą projekty zintegrowane, które będą łączyć inwestycje i działania nieinwestycyjne, czyli tzw. miękkie.

Łomża - 35,7 mln euro

Miejski Obszar Funkcjonalny Miasta Łomży otrzyma 35,7 mln euro. Tworzą go cztery gminy: miasto Łomża, gmina wiejska Łomża oraz Nowogród i Piątnica. Pieniądze będą przeznaczone na rozwój mobilności miejskiej, ścieżki rowerowe, centrum zarządzania kryzysowego, budowę przedszkoli, klubu seniora, centra kultury, OZE, rozwój cyfrowy.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski przyznał, że starania o to, by powstały ZIT dla Łomży i Suwałk trwały długo. Poinformował, że z tych pieniędzy będą m.in. budowane bulwary nad Narwią i wiele innych, które mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Suwałki - 30,8 mln euro

Na Miejski Obszar Funkcjonalny Suwałk trafi 30,8 mln euro. Obszar ten tworzy miasto Suwałki i gmina Suwałki. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zwrócił uwagę, że obszar ten jest mały, na jego terenie mieszka 76 tys. osób. Zaznaczył, że pieniądze te będą dodatkowym impulsem do rozwoju tego terenu.

Miasto i gmina Suwałki chcą inwestować w rozwój infrastruktury, parków, oświaty, elektromobilność, centra integracji senioralnej czy w budowę rodzinnego domu dziecka. Renkiewicz zapowiedział, że pierwsze projekty będą składane jeszcze w 2024 r.


źródło: PAP | red: tk, art

ZOBACZ TEŻ:


Budowa lotniska Krywlany znajdzie się na liście projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego

21.07.2023, 15:50

To kolejny krok prowadzący do współpracy marszałka województwa podlaskiego i prezydenta Białegostoku w sprawie utworzenia lotniska regionalnego na białostockich Krywlanach. Lotnisko będzie wpisane jako projekt warunkowy na listę projektów strategii Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.


Podlaskie samorządy mogą zdobyć w sumie 16 mln zł na energooszczędne oświetlenie uliczne

4.04.2023, 16:13

Podlaskie samorządy mogą zdobyć z Unii Europejskiej w sumie 16 mln zł na energooszczędne oświetlenie uliczne. Wnioski mogą składać do 19 kwietnia - poinformował urząd marszałkowski w Białymstoku w konkursowym ogłoszeniu.


Jak powinien rozwijać się Białostocki Obszar Funkcjonalny? Trwają konsultacje

15.11.2022, 08:13

To ma być przygotowanie do wyzwań przyszłości, związanych m.in. z różnymi kryzysami. Takie jest założenie Strategii Rozwoju Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego do 2030 roku. Rozpoczęły się konsultacje społeczne dokumentu dotyczącego rozwoju Białegostoku i dziewięciu ościennych gmin.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
Drugi dzień Suwałki Blues Festival, 12.07.2024, fot. Marcin Iwanowicz
13.07.2024, 18:49, akt. 14.07.2024, 19:21

Trzeci, ostatni dzień Suwałki Blues Festival
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok