Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Augustowska oczyszczalnia - sytuacja opanowana, próbki poszły do badania

Augustowska oczyszczalnia - sytuacja opanowana, próbki poszły do badania

autor: Marta Sołtys

18.09.2025, 14:41, akt. 14:54

Sytuacja w augustowskiej oczyszczalni jest już opanowana. Przypomnijmy, że we wtorek (16.09) do ścieków przedostała się tam substancja ropopochodna, co mogło zagrozić działaniu obiektu, a zanieczyszczone ścieki mogły trafić do rzeki.

Oczyszczalnia ścieków w Augustowie, 18.09.2025, fot. WiKM Augustów
Oczyszczalnia ścieków w Augustowie, 18.09.2025, fot. WiKM Augustów

 Jak zapewnia prezes spółki Wodociągi i Kanalizacje Miejskie Bartosz Buczyński, pracownicy wodociągów oraz strażacy natychmiast podjęli niezbędne działania.


Duże stężenie substancji ropopochodnej przedostało się na oczyszczalnię. Poczyniliśmy więc kroki związane z odbudową flory bakteryjnej, która znajduje się na osadach czynnych. Jest już lepiej, chociaż nie pracujemy jeszcze tak dobrze jak wcześniej. Wszystko jednak idzie w dobrą stronę i mam nadzieję, że już w poniedziałek będę mógł powiedzieć, że wszystko wróciło do normy - mówi Bartosz Buczyński.

 

Ścieki w oczyszczalni są na bieżąco monitorowane. Akcja ich oczyszczania wiąże się z dużymi kosztami. Jednak, jak twierdzi Bartosz Buczyński, będzie można oszacować dopiero za kilka tygodni.


Substancje ropopochodne, które wychwyciliśmy na sieci po tym jak wypłynęły z posesji, są w tej chwili zmagazynowane. Pobraliśmy z nich próbkę i wysłaliśmy do specjalistycznego laboratorium, by stwierdzono w niej stężenie niewłaściwych cząstek. Na pewno będziemy musieli to zutylizować. Utylizacja ścieków z substancjami ropopochodnymi jest procesem bardzo kosztownym - dodaje Bartosz Buczyński.

 

Odpowiednie czynności podjął również Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak poinformowała nas Wiesława Blusiewicz z tej instytucji, oni również pobrali próbki. Po otrzymaniu wyników podejmą dalsze działania względem sprawcy. Sprawę przedostania się oleju opałowego bada augustowska policja. 

| red: tk

ZOBACZ TEŻ:


Wyciek oleju opałowego do ścieków w Augustowie - sprawę bada policja

16.09.2025, 18:53

Substancja ropopochodna przedostała się do ścieków w Augustowie, co mogło zagrozić działaniu oczyszczalni. Przeciek odkryli z samego rana pracownicy Wodociągów i Kanalizacji Miejskich. Podjęli już niezbędne działania i jak zapewniają na razie sytuacja jest opanowana.


Augustów się zazieleni - nowe drzewa, krzewy i byliny

10.09.2025, 18:05

Augustów szykuje się na wielką, zieloną metamorfozę. Już wkrótce w uzdrowiskowych częściach miasta pojawi się kilkadziesiąt nowych drzew, tysiące krzewów i bylin, a także tablice edukacyjne oraz niezwykłe ławeczki odkrywające tajemnice jezior.


Kolejna szansa na Podlaski Bon Turystyczny. Niebawem III tura programu

21.08.2025, 13:54

To inicjatywa, która cieszy się dużą popularnością wśród turystów z całej Polski. III już edycję Podlaskiego Bonu Turystycznego zapowiedziały w czwartek (21.08) władze naszego regionu i przedstawiciele organizacji turystycznych.


Droga S8 z Białegostoku do Suwałk z KPO? Jest wniosek do premiera

10.08.2025, 11:43

Budowa drogi ekspresowej S8 z Białegostoku przez Augustów do Suwałk mogłaby zostać sfinansowana z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Takie rozwiązanie proponuje poseł PiS Jarosław Zieliński.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok