Radio Białystok | Wiadomości Studio Suwałki | Region: Technologiczne udogodnienia dla klientów ZUS-u

Region: Technologiczne udogodnienia dla klientów ZUS-u

24.01.2013, 17:02, akt. 17:02

Zusomat, fot. Renata Reda
Zusomat, fot. Renata Reda

Specjalne urządzenia mają usprawnić obsługę klientów w podlaskich ZUS-ach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


To pierwsze takie urządzenie w Polsce. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach zainstalowano wielofunkcyjne urzędomaty. Mają one usprawnić obsługę klientów.

Tak zwany "zusomat" wyposażony jest w dwa dotykowe ekrany, klawiaturę, skaner, system głosowy, telefon. Jest on częścią składową Platformy Usług Elektronicznych, w ramach której funkcjonuje już Centrum Obsługi Telefonicznej, System Kierowania Ruchem, portal internetowy.

Urządzenia te są dostępne dla klientów ZUS-u 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Umożliwiają złożenie wniosku zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Każdy dokument składany przez klienta jest przekazywany do placówki ZUS-u w formie papierowej i elektronicznego skanu. "Zusomat" umożliwia dostęp do portalu PUE (czyli do indywidualnych profili) oraz do strony internetowej Zakładu. W każdej chwili można też połączyć się z konsultantem Centrum Obsługi Telefonicznej - umożliwiają to wbudowane w "zusomat" słuchawki telefoniczne.

Z urządzenia bez przeszkód mogą korzystać osoby na wózkach inwalidzkich. Możliwość taką daje drugi z monitorów umieszczony na wysokości wózka.

To nie wszystkie udogodnienia dla klientów. Przed budynkiem zostało zainstalowane urządzenie, które pozwala na obsługę niepełnosprawnej osoby, np. niewidomej, niedowidzącej czy z dysfunkcją narządu ruch. Po naciśnięciu przycisku przed budynek wychodzi pracownik, który pomaga klientowi w załatwieniu jego spraw w urzędzie.

Koszt wdrożenia "zusomatów" w całym kraju to 12,5 miliona złotych, z czego 85 procent pokrywa Unia Europejska, a 15 procent pochodzi z budżetu państwa. (rr/zmj)

Zobacz też:
Kraj: Umorzenie ZUS-owskich składek dla przedsiębiorców
Kraj: Wyższe składki ZUS
ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiufot. Szkoła Podstawowa w Raczkach
7.08.2020, 10:28, akt. 10:53

Kto zostanie patronem szkoły w Raczkach?

Fotolia.com
6.08.2020, 08:48

"Suwałki bez plastiku"
źródło: www.radio.bialystok.pl​

Polskie Radio Białystok Polskie Radio Białystok

      


Suwałki FM 98,6 Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok