Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Finlandia i Szwecja w NATO? - "To będzie historyczna chwila"

Finlandia i Szwecja w NATO? - "To będzie historyczna chwila"

15.05.2022, 15:41, akt. 15:47

Złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie.

Fot. Joanna Szubzda
Fot. Joanna Szubzda

Jens Stoltenberg za rozszerzeniem sojuszu

Jens Stoltenberg podkreślił, że oba kraje są najbliższymi partnerami i ich członkostwo w NATO zwiększy bezpieczeństwo sojuszników. Jens Stoltenberg dodał, że będzie to potwierdzeniem polityki otwartych drzwi Sojuszu i pokaże - jak się wyraził - że agresja się nie opłata.

W niedzielę (15.05) oficjalnie prezydent i premier Finlandii poinformowali, że kraj ten złoży wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja jest spowodowana agresywną polityką Rosji i inwazją na Ukrainę.

Szwecja, według zapowiedzieli rządzących, ma również złożyć wniosek o członkostwo w NATO.


Turcja zgłasza sprzeciw

Okazało się jednak, że Turcja zgłasza sprzeciw zarzucając obu krajom wspieranie Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznała za organizację terrorystyczną.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu powiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że Szwecja i Finlandia starające się o członkostwo w NATO "muszą przestać wspierać terrorystów w swoich krajach, zapewnić wyraźne gwarancje bezpieczeństwa i znieść zakazy eksportu dla Turcji".

Mevlüt Çavuşoğlu w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie dodał, że Turcja nikomu nie grozi, ani nie próbuje wywierać presji, ale wypowiada się na temat wsparcia Szwecji dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Turcja uważa to kurdyjskie ugrupowanie za organizację terrorystyczną.

Zastrzeżenia Turcji mogą być przeszkodą w rozszerzeniu NATO, ponieważ każda decyzja o tym wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 30 państw członkowskich.

Dwa dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Turcja, nie może pozytywnie oceniać planów Szwecji i Finlandii dotyczących przystąpienia do Sojuszu. Dodał, że oba kraje są "domem dla wielu organizacji terrorystycznych".

Szef Sojuszu przyznał, że Turcja zgłosiła pewne obawy, ale wyraził przekonanie, że problemy zostaną rozwiązane i kraje członkowskie porozumieją się w sprawie członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.


- Zawsze w NATO robimy tak, że kiedy pojawiają się problemy i pytania siadamy i rozmawiamy. Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie możliwie szybko - dodał szef Sojuszu.


źródło: IAR | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W zablokowanym Mariupolu jest 150 tys. ludzi, wciąż brakuje wody pitnej

14.05.2022, 12:54

W zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż brakuje wody pitnej, a 150-170 tys. mieszkańców stało się „zakładnikami władz okupacyjnych” – ogłosił w sobotę (14.05) doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.


Wicepremier Ukrainy: rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z Azowstalu

14.05.2022, 09:56

Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy - powiedziała w sobotę (14.05) wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.


Sztab Generalny Ukrainy: na wschodzie Rosjanie usiłują zadać nam maksymalne straty

14.05.2022, 08:57

Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie w sobotę (14.05), że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.


Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego: Putin jest poważnie chory na raka

13.05.2022, 18:56

Władimir Putin jest poważnie chory na raka – oświadczył w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow w wywiadzie dla telewizji Sky News. Według Budanowa w Rosji już dokonuje się przewrót, którego celem jest obalenie Putina.


10 rosyjskich ciężarówek zatrzymali inspektorzy ITD pod Suwałkami

13.05.2022, 18:27

Inspektorzy Transportu Drogowego na drodze S61 w okolicach Suwałk zatrzymali konwój ciężarówek na rosyjskich numerach rejestracyjnych.

ZNAJDŹ NAS

Koncert live - Żurkowski

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandiiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok