Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Dwaj rosyjscy żołnierze przyznali się do ostrzału dzielnic mieszkalnych Charkowa

Dwaj rosyjscy żołnierze przyznali się do ostrzału dzielnic mieszkalnych Charkowa

19.05.2022, 12:38, akt. 12:40

Dwaj kolejni rosyjscy żołnierze przyznali się w czwartek (19.05) przed ukraińskim sądem do złamania prawa wojennego w czasie inwazji na Ukrainę. Są oskarżeni o ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa z wyrzutni rakietowych Grad – podała stacja Sky News.

źródło: Twitter NEXTA
źródło: Twitter NEXTA

Rosyjscy żołnierze Aleksandr Bobykin i Aleksandr Iwanow zeznawali przed sądem w czwartek rano. Bobykin twierdził, że jego jednostkę powiadomiono, iż będzie brała udział we wspólnych ćwiczeniach z armią białoruską, ale zamiast tego wysłano ją na Ukrainę i rozkazano ostrzeliwać leżący na wschodzie tego kraju Charków – przekazał Sky News.

Do działań naruszających prawo przyznało się już przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości trzech schwytanych rosyjskich żołnierzy. W środę jako pierwszy zrobił to 21-letni sierżant rosyjskiej jednostki pancernej Wadim Szyszymarin, który przyznał się do zastrzelenia bezbronnego ukraińskiego cywila w obwodzie sumskim na północy Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy informowała wcześniej, że rosyjskie wojska celowo ostrzeliwały dzielnice mieszkalne w Charkowie. Od początku wojny z wyrzutni Grad i Uragan atakowano gęsto zabudowaną dzielnicę Północna Sałtiwka, a „prawie każdy z 15-piętrowych wieżowców w tej dzielnicy został zniszczony" - napisano w komunikacie SBU.

Według oficjalnych informacji ukraińskiego MSW do 16 kwietnia zarejestrowano 11 674 możliwych rosyjskich zbrodni wojennych. Władze Ukrainy wielokrotnie podkreślały, że wszelkie doniesienia o zbrodniach wojennych będą dokładnie badane, a sprawcy ścigani i sądzeni. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef resortu obrony Ukrainy: Rosja przygotowuje się do długiej wojny

18.05.2022, 08:39

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.


Szef wywiadu wojskowego: ani Rosja, ani Ukraina nie wygrywają wojny

10.05.2022, 17:05

Nie wygrywają ani Rosjanie, ani Ukraińcy - powiedział we wtorek (10.05) w Senacie USA szef amerykańskiej Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier


Propaganda Putina, wojna, inflacja, stopy procentowe

9.05.2022, 14:00

Prezydent Rosji nie ogłosił rozpoczęcia „oficjalnej wojny” ani masowej mobilizacji, ale jego dzisiejsze przemówienie nasycone było propagandą. W „Grach politycznych” - komentarze po tym wystąpieniu. Poza tym 75 dzień inwazji na Ukrainę, inflacja i wzrost stóp procentowych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

źródło: pixabay.com
20.05.2022, 18:20, akt. 18:24

Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Finlandiiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok